VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dan Bárta: 'Plachta je unikum, které je třeba chránit'

Hradec Králové - /FOTOGALERIE, MAPY, PETICE/ Miluje vážky, které zvěčňuje ve svých fotografiích. Píše si texty vlastních písní a na pódiu prožívá každý tón.

28.11.2009 1
SDÍLEJ:

Petice podporující rozšíření hradecké přírodní památky Plachta, na které se podílel i Dan Bárta, rozvířila hladinu. Investoři nyní zpochybňují odborný posudek vypracovaný Agenturou ochrany přírody a krajiny. U některých pracovníků vidí střet zájmů.Foto: DENÍK/David Taneček

Zpěvák Dan Bárta se nyní ocitl pro sebe v dost netypické roli. Rozhodl se zapojit do boje na ochranu a rozšíření přírodní památky Plachta v Hradci Králové.

Do krajské metropole přijel osobně předat hejtmanovi Lubomíru Francovi a také zástupcům města petici, kterou iniciovaly ekologické spolky, jež o rozšíření chráněného území usilují.

Jak jste se vlastně k petici dostal?

Oslovil mě Míša Mikát, který dělá v Hradci vážkařský výzkum.

A jsme u vážek. Vy jste známý tím, že vážky jsou vaše vášeň a jezdíte za nimi po celém světě. Díky nim jste se také dostal k lokalitě Plachta?

Já jsem to území navštívil několikrát nejprve sám při exkurzích v rámci vážek. Poté jsem tam byl právě i s Míšou Mikátem. A také mám v Hradci několik dobrých přátel, kteří mi o této lokalitě vyprávěli jako o krajině svého mládí. Plachta je navíc místem, kde je v současné době známo nejvíc druhů vážek na jednom území v celé České republice.

Pojďme zpět k petici. Vy sám jste se pod ní podepsal. Co je podle vás na té lokalitě tak jedinečného?

Jak vyplývá ze současné zprávy ministerstva pro životní prostředí, celkový problém krajiny v České republice je takový, že se krajina velmi unifikuje. Přichází tím o svoji mozaikovitost a o důležitá místa, která mohou být útočištěm pro živočichy a druhy rostlin, kterých valem ubývá v rámci celé Evropy. A protože Plachta je místem, které funguje v nezměněné podobě už hezkou řadu let, stálo by za to ji zachránit. Jednak pro ta zvířata a jednak pro lidi, kteří budou mít k těm zvířatům blíž. Budou mít vedle sebe něco, co se dá považovat za skutečnou přírodu.

Už jste se někdy před tím podobné petiční akce zúčastnil?

Já tyhle věci raději minimalizuji, protože se mi leckdy stává, že bývám oslovený jen proto, abych něco zaštítil v rámci mediální podpory svým ksichtem. A to okolo by mi mělo být fuk. Takže tohoto se snažím vyvarovat. Ale co se týče Plachty, tak vzhledem k tomu, že k ní mám určitý vztah, stejně jako k Hradci, tak jsem s tím souhlasil, přestože mě tento typ publicity nijak nebaví.

Plachta byla výjimka?

Myslím si, že by bylo dobré, kdyby se podařilo v rámci navrhovaného rozšíření zrušit plánovanou výstavbu a nějak se vyrovnat s vlastníky. Současně také přimět město Hradec Králové, aby se k Plachtě chovalo ne jako k potenciální ploše, kterou lze vyholit a prodat, ale aby se k ní chovalo jako k místu, které je tradiční a potřebné pro celý kraj.

Co by to pro vás osobně znamenalo, kdyby se to nepovedlo?

Člověk by vzdychnul, pokrčil rameny a musel si přiznat, že to je další v nekonečné řadě ztrát pro českou krajinu a přírodu. Že tlak, kdy lidé na určitých místech jsou ochotni ustupovat lobbistům a penězům, je natolik silný, až připomíná boj s větrnými mlýny. Přál bych si, aby to dopadlo dobře, ale střízlivým okem očekávám, že to udělá jen bublinu. Ale na druhou stranu čtrnáct tisíc podpisů je dobrý start a ukázka toho, že se lidé nebojí dát najevo svůj názor.

Zobrazení zájmového území v kontextu celého Hradce Králové a lesních ploch

Celé znění petice najdete zde (ve formátu PDF)
"Petice za důslednou ochranu lokality NA PLACHTĚ v Hradci Králové
adresovaná Královéhradeckému kraji a zastupitelstvu města HK"

PROHLÁŠENÍ PETICE /TISKOVÁ ZPRÁVA/

V Hradci Králové 26.11.2009

V souvislosti s dnes předanou peticí za ochranu lokality Plachta v Hradci Králové hejtmanovi Královéhradeckého kraje si dovolují majitelé části pozemků v oblasti Na Plachtě III sdělit své stanovisko.

Vlastníci pozemků v části lokality Na Plachtě III jsou proti rozšíření stávající přírodní památky na jejich pozemky, na kterých chtějí v souladu s platným územním plánem realizovat své záměry. Současně prohlašují, že respektují a nenarušují stávající přírodní památku včetně jejího ochranného pásma.

Vlastníci upozorňují, že pozemky Na Plachtě III jsou kontinuálně v územních plánech města Hradec Králové vedeny jako pozemky stavební a v platném územním plánu z roku 2000 jsou tyto pozemky zařazeny do ploch občanského vybavení městského a regionálního významu
a ploch čistě obytné vícepodlažní zástavby. Případným vyhlášením přírodní památky Na Plachtě III by došlo k zásadnímu omezení vlastnického práva i práva podnikání. Proto je potřeba zdůraznit, že v případě rozšíření přírodní památky na území Na Plachtě III by majitelům vznikla škoda, jejíž náhrada by byla následně požadována. Existuje předpoklad, že k případné žalobě by se připojila i společnost IPB REAL, která vlastní největší pozemky v území Na Plachtě III a škoda by tak dosáhla až stovek milionů korun.

Vlastníci jsou si vědomi důležitosti ochrany přírody, jsou připraveni výstavbu na svých pozemcích realizovat při plném respektování všech zákonných požadavků v oblasti životního prostředí, zejména při respektování přírodních památek Na plachtě I a Na Plachtě II, a učinit všechna opatření, která by zamezila narušení daného biotopu.

Řešení, které zcela znemožní výstavbu v lokalitě Na Plachtě III, je pro ně však nepřijatelné.

KELCOM International spol. s r.o.
TURCK s.r.o.
STAKO, s.r.o.
CAPITAL ASSETS, a.s.
ACCELERATE BUSINESS, a.s.

Zde najdete charakteristiku lokality Plachta, zobrazení na mapách a další informace.


Autor: Silvie Špryňarová

28.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní budova po útoku vandala.

Volil snad Zelené? Vandal potřísnil budovu školy barvou

Ilustrační fotografie.

„Lvice“ proti outsiderovi. Čeká je snadnější zápas?

Vypůjčené paleťáky nevrátil. Policie po zloději pátrá

Hradec Králové /VIDEO/ - Královéhradečtí policisté pátrají po muži, který si ve čtvrtek odpoledne „vypůjčil“ paletový vozík u OC Aupark. Jeho majiteli jej ovšem již nevrátil.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Úkol: Udolat mistra Horvátha

Hradec Králové - Extra zajímavé je pro hradecké fanoušky obsazení trenérského postu Sokolova, sobotního soupeře Votroků ve druhé fotbalové lize.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení