Na konkrétní čísla je ještě brzy


„Je předčasné o tom hovořit. U nás by to ročně představovalo pět milionů korun,“ řekl nám ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich. „Jednou z možností je promítnout zvýšení daně do ceny jízdného,“ připustil možný vliv na zvýšení jízdného v hradecké městské hromadné dopravě. Zatím se však podle Kulicha nic takového nechystá, ani v souvislosti s rostoucí cenou pohonných hmot.

Zvýšení daně by se týkalo také tepla a vody. O tom, zda by se tento krok projevil ve vyšší ceně tepla, však společnost International Po〜wer Opatovice nad Labem zatím nechtěla spekulovat. „Je to předčasné, zatím se tím nikdo nezabývá. Samozřejmě, že situaci sledujeme, ale o cenách na příští rok se bavíme v září, v říjnu,“ uvedl mluvčí opatovické elektrárenské firmy Pavel Hypius.

Podobně hovoří také dodavatel vodárenských služeb, společnost Královéhradecká provozní. „Zda a jak bude cena upravena, je předmětem jednání mezi námi a společností VAK. V současné době je ještě příliš brzo bavit se o výši,“ uvedla mluvčí KHP Radka Máslová. Dodala, že pokud by ke zvýšení daně z pěti na devět procent došlo, vyvolalo by to zvýšení vodného a stočného pro koncového spotřebitele ze 49,90 na 51,80 Kč za kubík.
Změna sazby daně z přidané hodnoty by postihla také vstupné do muzeí, divadel, kin, sportovních areálů, bazénů a další služby. Někde by však vyšší daň k pohybu cen vstupenek automaticky vést nemusela.

„Je to věc rozhodnutí. Já osobně si myslím, že padesát korun, které u nás teď návštěvníci za vstupenku platí, je strop. Cenu vstupného bych nechala, jak je,“ tvrdí ředitelka Třebechovického muzea betlémů Zita Zemanová.