Menší města a obce se zvýšení spíše obávají. „Už tak musí lidé platit poměrně vysoké poplatky. Jěště jsme o této záležitosti sice nerozhodovali, ale rada města by byla spíše pro zachování stávající výše,“ uvedla starostka Předměřic nad Labem Stanislava Marková.

Změna daně z nemovitosti se nedotkne ani obyvatel Smiřic a Nechanic. Starostové se shodují, že chtějí spíše přilákat nové obyvatele.

Možnost získat touto cestou více peněz do městského rozpočtu odmítá i starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. „Přijde mi to jako vyčurané ze strany státu. Sám hospodaří velmi špatně a neefektivně a po nás chce, abychom ožebračovali vlastní lidi,“ rozčiloval se. Nevyloučil však, že by do budoucna ke zvýšení daně z nemovistosti nakonec nedošlo. „Rozhodně by se ale nejednalo o pětinásobek nebo jinak závratnou částku,“ dodal.

Mezi městy, kde se od příštího roku zvýší daň z nemovitosti, je samotná krajská metropole. Lidé musejí od ledna 2009 počítat s trojnásobným navýšením. „Počet obyvatel města se stále snižuje, současně ale nová bytová výstavba zvyšuje náklady na údržbu města, tedy například na osvětlení, čištění komunikací, péči o zelené plochy. A protože nám klesá příjem z rozpočtového určení daní kvůli menšímu počtu obyvatel, je nutné tento schodek něčím nahradit,“ řekl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

Jinde si s tímto problémem hlavu nelámou. „Zatím jsme ponechali výši poplatku na stávající výši. Rozhodovat budeme až na podzim,“ řekl starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec. (sir)