Nové chráněné bydlení pro mentálně postižené včera slavnostně otevřel Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové. Prozatím jediné chráněné bydlení na Hradecku poskytované sdružením Daneta tak má konkurenci. Dům s názvem DaMPi by měl především pomoci hendikepovaným lidem k osamostatnění. „Věříme, že tato sociální služba pomůže nejen budoucím klientům, ale i jejich rodinám,“ poznamenala Helena Vránová, která má v hradeckém červeném kříži na starosti sociální projekty.
Zpočátku bude dům sloužit pouze sedmi ženám s lehkým nebo středně těžkým mentálním hendikepem. K rozšíření služby by červený kříž přistoupil teprve po prvním roce provozu, který by měl podle Lukáše Pochylého, předsedy oblastního spolku, prověřit všechny možnosti a vychytat případné „mouchy“.
„Pro zaběhnutí provozu je mnohem jednodušší a bezpečnější, když budou v domě jen ženy. V kombinaci s muži bychom museli zajistit přece jen ještě trochu jiné podmínky. K tomuto kroku bychom chtěli přistoupit až v příštím roce,“ upřesnil Pochylý.
Rodinný dům na Novém Hradci získal červený kříž k dlouhodobému pronájmu od první z klientek chráněného bydlení. „Je to takový malý zázrak. Maminka této slečny Kateřiny byla majitelkou domu, ketrý dceři odkázala. V souladu s její poslední vůlí i s opatrovníkem Kateřiny nám byl dům pronajat právě k účelům chráněného bydlení. Podmínkou bylo, aby její dcera Kateřina mohla v domě žít a zároveň měla kolem sebe další vrstevníky,“ vysvětlil ušlechtilý záměr předseda Pochylý.
Nyní v domě bydlí pouze slečna Kateřina, ale v co nejkratší době by se měla kapacita naplnit. K netradičnímu názvu domu uvedl Lukáš Pochylý, že se jedná o slovní hříčku, která vznikla ze zkratky DMP, dům chráněného bydlení pro mentálně postižené.