„Minulý rok jsme prodávali nejdražší stromky za bezmála dvanáct set. Letos máme nejdražší kus za necelých devět set, což je příjemný rozdíl,“ řekl Deníku prodejce vánočních stromků u nákupního centra Globus. Rozdíl v cenách je patrný nejen u nejdražších typů, ale také u všech ostatních stromků.

Dánské jedle opět vyvolávají zájem

Jako každý rok, tak i letos je největší zájem o dovážené stromky ze zahraničí. Převážně z Dánska, které patří v distribuci vánočních stromků mezi evropskou elitu. Pěstují krásné a kvalitní stromky.

„Největší zájem je zatím o jedle Nordmann z Dánska, jdou nejvíce na odbyt,“ potvrdil tuto skutečnost prodejce stromků u Globusu.

Doklad od stromku nevyhazujte

Pokud lidé chtějí předejít případným nepříjemnostem s Policií ČR, měli by si uschovat doklad o koupi vánočního stromku. Pokud hlídka někoho náhodně zastaví a bude chtít kontrolovat původ stromu, tak tento malý lísteček může vyřešit celou situaci velice rychle.

S nastávajícím časem Vánoc se také zvyšuje riziko krádeží stromků v lesích, aby si lidé ušetřili peníze za jeho nákup. Bohužel si často neuvědomují riziko tohoto počínání.

„Lidé zatím moc nekradou, ale situace může být úplně jiná pár dní před vánocemi. Pokud někoho chytneme tak pachatele neprodleně předáme orgánu státní správy,“ uvedl správce liberecké lesní správy Josef Rákosník.

Podle lesní správy se celkový počet krádeží stromků za rok snížil. Je to dané tím, že trh je natolik zásoben různými stromky ze zahraničí, a tak není potřeba mít strach, že se na někoho nedostane.

Hlídání revíru není jednoduché

Lesní správa hlídá své revíry prakticky nepřetržitě a jejich úkolem je překvapit případného zloděje při činu. Pohybují se nečekaně a neplánovaně. Před Vánocemi se počet hlídek ještě navýší.

„Nemáme přesně stanovené hodiny, kdy chodíme hlídat. Revírník chodí do své oblasti namátkově a kontroluje dění v lese při své myslivecké činnosti,“ vysvětlil Deníku Rákosník.