Sto jeden dobrovolných dárců z celého Královéhradeckého bylo oceněno v neděli  v královéhradecké městské hudební síni v rámci Světového dne dárců za sto dvacet bezpříspěvkových odběrů krve a krevní plazmy Zlatým křížem II. stupně.

Takového počtu odběrů totiž dosáhli dobrovolní dárci za uplynulý rok. Druhé nejvyšší vyznamenání a drobné pozornosti jim předali zástupci Českého červeného kříže, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a hradecké radnice.

Ocenění dostali i za 80 odběrů

Předávací ceremoniál se uskutečnil hned dvakrát. V těsném závěsu za sto dvaceti odběry byli oceněni dárci za osmdesát odběrů, rovněž krve a krevní plazmy.

„Pozvání na dnešní program jsem přijal velmi rád. Královéhradecký kraj si této nezištné pomoci váží, je to velká podpora pro české zdravotnictví v době, kdy je naše společnost zaměřena na výkon, byznys a finance. O to víc bychom si měli bezpříspěvkových dárců vážit. Já sám jsem před mnoha lety dobrovolným dárcem krve byl, bohužel jsem ze zdravotních důvodů skončil na sedmi odběrech. Královéhradecký kraj podporuje každoročně dárcovství tím, že dává Českému červenému kříži příspěvek ve výši několika set tisíc korun," řekl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Karel Janeček.

Za zmínku stojí, že někteří z nedělních oceněných dárců začali s darováním již v mládí. Například Petr Karlíček z Hradce Králové daruje krev pravidelně od roku 1987, kdy mu bylo osmnácti let.

„Bylo zajímavé vidět lidi, kteří dávají krev, pěkně naživo. Takové ocenění k tomu podle mě patří. Myslím si, že by měla být tato činnost více medializována, aby o ni vědělo čím dál větší procento lidí," řekla Monika Součková, která se přišla na slavností akt podívat.

A jak hodnotí předávání zmíněných ocenění předseda královéhradeckého Českého červeného kříže Lukáš Pochylý? „Těší mě dnešní počet oceněných dárců. Je neuvěřitelné, že se ještě dnes najdou lidé, kteří dají bez finančního příspěvku drahocennou tekutinu, jíž krev je. Takových dárců není nikdy dost."

Slavnostní den je na počest lékaře

Světový den dárců krve poprvé lidé na celém světě slavili před 10 lety z iniciativy Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Byl za něj vybrán právě 14. červen, což je den, kdy se narodil Karl Landsteiner, mimo jiné objevitel Rh-faktoru.

Tento den připomíná ty, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat část sebe sama pro záchranu druhého člověka. Téma letošního Světového dne znělo: „Děkuji, že jsi mi zachránil život" a vyzývalo k častějšímu a dobrovolnému dárcovství krve a krevní plazmy.

Eva Ženíšková