Různé sklony drah planet způsobují, že při pohledu ze Země většinou Merkur putuje nad nebo pod Sluncem. Vzácně se však stane, že se Slunce, Merkur a Země sejdou na přímce.

Je to stejná situace, jako když nastane zatmění Měsíce. Merkur je ale od nás vzdálenější, na Slunci je tak vidět pouze černá tečka.

Merkur přešel Slunce. Znovu vidět bude za 16 let

Východní Čechy, Praha - Za úspěchem vůbec prvního zaznamenaného pozorování přechodu Merkuru přes Slunce stála kniha, která se začala psát v Praze. Takzvané Rudolfinské tabulky, které po smrti Tycha Braheho dokončil Johannes Kepler, astronomický úkaz přesně předpověděly na 7. listopadu 1631. Ačkoliv se zmíněného data nedožil ani Kepler, podle tabulek Merkur dalekohledem pozoroval francouzský filosof a astronom Pierre Gassendi. V pondělí jeho příkladu následovali lidé po celém světě. Úkaz, který se opakuje zhruba třináctkrát za sto let, pozorovali astronomové i nadšenci napříč Českem. Merkur byl 
v porovnání se Sluncem více než stopadesátkrát menší a pouhým okem byl tak prakticky neviditelný. Vše trvalo zhruba sedm a půl hodiny.

„Je to stejný princip jako při zatmění Měsícem, akorát že Merkur je menší," řekla ČTK  ředitelka Hvězdárny 
a planetária České Budějovice Jana Tichá, kde se vzácný jev také sledoval. Kdo pozorování nejmenší planety Sluneční soustavy propásl, bude si muset na další příležitost chvíli počkat. Zatímco počáteční fáze jevu bude nad Českem k vidění už 11. listopadu 2019, v celé délce bude opět k vidění až 13. listopadu 2032.   (doh)