Spíše vlažné reakce sklízí plán Topolánkovy vlády dávat „flákačům“ a dlouhodobě nezaměstnaným místo peněžitých dávek poukázky, za které by si mohli koupit jen jídlo, ošacení, obuv či hygienické potřeby. Většina radnic ve východních Čechách se domnívá, že se s poukázkami bude obchodovat.


„U nás se s poukázkami normálně kšeftovalo. Ti silnější si na ty slabší kolikrát počkali až před domem a třeba za třístovkovou poukázku na maso jim vnutili 150 korun. Spokojenost byla na obou stranách: Ten, co od nás dostal poukázku, měl peníze na automaty a kořalku, které potřeboval. A ti druzí si za levno nakoupili šunku,“ řekl tajemník Chrasti u Chrudimě Jiří Sochor. Město má s poukázkami místo dávek dlouholeté zkušenosti.
Skeptická je i řada dalších východočeských starostů.

Proti padělání

Ale třeba ve Svitavách se špatnými zkušenostmi nenechali odradit a po vzoru několika pražských čtvrtí se je rozhodli nyní zavést.
„Firma, která se vydáváním poukázek zabývá, zajistí výrobu a dodávku poukázek a vytvoří i síť provozoven, které budou poukázky přijímat. Firma bude také zodpovědná za kontrolu, aby se za poukázky poskytovalo skutečně to, k čemu jsou určeny,“ řekla vedoucí sociálního odboru svitavské radnice Šárka Řehořová. Poukázky budou v hodnotě 50, 100 a 200 korun a mají obsahovat ochranné prvky, zabraňující jejich padělání.

Poukázky budou ve Svitavách dostávat lidé, kteří jsou na sociálních dávkách dlouhodobě závislí a například už od počátku 90. let nebyli ani na brigádě. Radnice doufá, že poukázkami zamezí zneužívání dávek, za které si příjemci doposud kupovali hlavně alkohol a cigarety nebo peníze utráceli ve výherních automatech.


Už několik let poskytuje poukázky místo dávek Nový Byd〜žov, na dodržování pravidel hry tady v prodejnách dohlížejí městští strážníci.
A v Chlumci nad Cidlinou měly poukázky dokonce tak dobré výchovné výsledky, že je město po roce zrušilo. „Zabraly, chování povalečů se zlepšilo. A lidé dobře vědí, že je na ně bič a když bude potřeba, opět je zavedeme,“ řekl starosta Chlumce Miroslav Uchytil. Podobně dobrou zkušenost mají Lázně Bohdaneč.

Kšefty kvetou

Ale třeba radnice v Broumově, která má bohaté zkušenosti s početnou romskou menšinou, poukázky zavrhuje.

„Obchodovalo by se s nimi i u samotných prodejců. Ti lidem za pětisetkorunovou stravenku dají alkohol za čtyři sta a spokojení budou oba,“ řekla Deníku starostka Libuše Růčková.

A v Holicích poukázky zrušili po incidentech s jejich příjemci. „V obchodech, kde jsme měli příjem poukázek domluvený, nastaly problémy, vyhrožování prodavačům a podobně. Jsou tu tři rodiny, kterým bych poukázky i nabídla, ale radši se toho neodvažujeme. Nemáme zapotřebí nechat si vyhrožovat fyzickou likvidací. Oni chtějí vyloženě peníze,“ uvedla Božena Kantorová ze sociálního odboru města.