First Lego League je mezinárodní soutěž, která podporuje zájem dětí a mladých lidí o vědu, technologie, inženýrství a matematiku. Soutěžní týmy jsou hodnoceny nejen na základě konstrukce a programování robotů ze stavebnice Lego, ale také dle inovativních projektů, které mají potenciál řešit reálné problémy.

Součástí přípravy na soutěž je bezpochyby stavba a programování robota ze stavebnice. Ten musí plnit na speciálním soutěžním stole v omezeném čase zadané úkoly. Za splnění jednotlivých úkolů dostává bodové ohodnocení, a to určuje pořadí týmů v soutěži. Týmy dále musí vytvořit inovační projekt, musí analyzovat zadané téma, vybrat problém, který se daného tématu týká, nalézt originální řešení, a to také v praxi aplikovat.

Do roku 2027 má v Hradci Králové vzniknout moderní sportoviště.
Areál chátrajícího TJ Jezdec v Hradci Králové se mění ve sportovní eldorádo

Baráčníci z DDM Hradec Králové letos k tématu umění vytvořili platformu, na které mohou uživatelé vytvářet anonymně různé obrazce bez strachu z kritiky ostatních. S jejich řešením jsem se mohli setkat v Galerii moderního umění v Hradci Králové, kde byl několik měsíců k dispozici všem návštěvníkům.

Na soutěži se také hodnotí konstrukční a programové řešení robota, postup jeho vývoje a přípravy a strategie plnění úkolů. V poslední disciplíně se hodnotí sladěnost a prostředí týmu, hierarchie, rozdělení rolí a celková spolupráce mezi členy týmu.

Regionální kolo soutěže FLL se konalo v Praze v únoru 2024, kam se sjelo 18 týmů převážně z Čech. Při plnění úkolů na soutěžním stole nestačil robot Baráčníků na tým Skrat a skončil tak na 2. místě. V disciplíně Robot Design se umístili Baráčníci na 3. místě. A páté místo v celkovém pořadí jim zajistilo postup na Národní finále.

Nejúspěšnější formací hradecké výpravy se stala děvčata ve věku 12 až 14 let, která získala titul mistryň České republiky.
Hradecké mažoretky Cheeky Cheerky se staly mistryněmi České republiky

S nejlepšími týmy z celé republiky si Baráčníci poměřili síly v březnu opět v Praze. I přes silnou konkurenci tým vylepšil své výsledky z regionálního kola. V Týmové spolupráci zazářili a odvezli si pohár za první místo. Další dvě medailové pozice obsadili v hodnocení inovačního projektu a konstrukčního a programového řešenírobota. Úspěchy v těchto disciplínách zajistili Hradeckým baráčníkům dělené 2. a 3. místo v celkovém pořadí společně s pražským týmem HobbyRobot. Dramatické tahání sirek vzápětí rozhodlo, který z týmů na dělených místech pojede do Norského Bodø a který do Amerického Worcesteru. Kratší sirka splnila Baráčníkům jejich přání a poslala je na sever Norska.

Soutěž v Bodø, městě nacházejícím se až za polárním kruhem, probíhala 13. – 16. května za účasti 49 týmů z celého světa. Konkurence byla opravdu silná, ale Hradečtí baráčníci se dokázali prosadit. V kategorii Robot design, kde nejde přímo o vzhled robota, ale spíše o strategii řešení úkolů, styl, jakým je robot postavený, obsadili skvělé 2. místo, což je pro tým obrovský úspěch a zároveň potvrzení vysoké kvality jejich práce a přípravy. Kromě toho se umístili mezi top 5 nejlepšími Inovačními projekty.

Společnost Reban, která se již stala absolutním vítězem hradeckého veletrhu v prosinci 2023, dosáhla vynikajících výsledků i na JA Expo v Praze.
Studentská firma Reban z Hradce Králové sklízí úspěch i v Praze

Účast na soutěži mezinárodního typu pro ně byla velkou zkušenosti nejen díky programování robotů, ale i nutnosti prezentace a veškeré komunikace v anglickém jazyce. Odměnou za tuto tvrdou práci, kterou odvedli jim byl velmi pestrý doprovodný program soutěže zahrnující například science show, průvod nebo team party. Dobré umístění na soutěži v Bodø je pro ně velkou motivací do budoucna a potvrzením, že jejich cesta je správná.

Úspěch Hradeckých baráčníků je výsledkem mnoha hodin tvrdé práce (a spousty vypitých lahví Kofoly). Tým z Domu dětí a mládeže Hradec Králové nejen že skvěle reprezentoval svůj region, ale také ukázal, že mladí lidé z Hradce Králové dokážou držet krok s nejlepšími týmy z celého světa!

Účast na této soutěži by nebyla možná bez podpory Domu dětí a mládeže a dalších sponzorů. V cestě do Norska Baráčníky podpořili společnosti hkfree.org z.s., ITFutuRe s.r.o., PB Com, spol. s r.o. a Rajmont s.r.o. Zvláštní poděkování za finanční podporu také patří Nadaci Agrofert.

Petr Dočekal
DDM Hradec Králové