VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pedagogickou fakultu povede staronový děkan

  Hradec Králové - Obhájit svůj dosavadní post před členy akademického senátu se podařilo děkanovi Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Vladimíru Jehličkovi. Jeho dva protikandidáti, Martin Bílek a Daniel Toth, tak v „boji“ neuspěli.

22.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/Jan Jelínek


Do druhého kola volby se z těchto tří kandidátů probojoval Vladimír Jehlička a Martin Bílek. Posléze zvítězil současný děkan až ve třetím kole. V čele fakulty stojí Vladimír Jehlička už od roku 2005 a jeho funkční období mu končí letos v červnu.
 
Díky vítězství ve volbě však zůstane děkanem po další čtyři roky. Do funkce ho následně jmenuje rektor hradecké univerzity.
 
 
 

ODPOVÍDÁ MARTIN BÍLEK

 
 • Co Vás vedlo ke kandidatuře na post děkana Pedagogické fakulty?
 • Na fakultě působím již pětadvacátý rok a myslím, že bych mohl své zkušenosti dobře zúročit vdobě, která není pedagogickým fakultám příliš nakloněna. Kandidoval jsem na děkana fakulty již vminulých volbách vroce 2005, má nabídka budování prosperující pedagogické fakulty však přijata tehdejšími voliteli – členy Akademického senátu nebyla.

 • Jakým směrem byste chtěl fakultu vést a co by bylo hlavním cílem rozvoje fakulty?
 • Ve svém volebním programu nabízím budování opravdové pedagogické fakulty na rozdíl od současného vedení, které se zaměřuje především na rozvoj nepedagogicky zaměřených oborů. Mým cílem je prvořadá podpora pedagogického a oborově-didaktického výzkumu stím, aby se jeho výsledky plně odrážely ve studijních programech (učitelských i sučitelstvím úzce souvisejících). Zbývající kapacitu pak věnovat i rozvoji dalších oborů. Vtomto názoru vycházím ze svých bohatých zkušeností, získaných na fakultách podobného zaměření vzahraničí. Vposlední době mám mnoho takových zkušeností zevropských akademických pracovišť zejména vNěmecku, vPolsku, vPobaltí či ve Slovinsku, kde pravidelně přednáším a účastním se dalších odborných aktivit.

 • Jaké změny byste učinil neprodleně?
 • Neprodleně bych pracoval na zlepšení podmínek pro studium studentů a pro tvůrčí (vědeckou a uměleckou) a pedagogickou práci akademických pracovníků. Tady myslím zejména na zjednodušení organizace studia, na zrušení poplatků pro studenty, kteří řádně studují, na zvýšení míry zodpovědnosti za svou práci u akademických pracovníků apod. Ktomu by měla přispět zejména opatření, která povedou kodstranění současného stavu, kdy se stáváme „otroky informačního systému fakulty“, kdy pracovník splnou vědeckou kvalifikací má nad sebou stále hrozbu pracovní smlouvy na dobu určitou apod.

 • Co považujete za největší slabinu fakulty?
 • Vsoučasnosti asi její příliš široké zaměření, které současné vedení tlakem na rozvoj neučitelských oborů ještě umocňuje. Taková „širokospektrální“ pedagogická fakulta nemá vsoučasnosti naději na velký úspěch. Je třeba, jak jsem již uvedl, její činnost koncentrovat na pedagogickou orientaci a ostatním směrům dát šanci na stávajících nebo nově budovaných fakultách Univerzity Hradec Králové, o což se snažím jako její současný prorektor pro rozvoj a strategii.

 • Co naopak považujete za raritu či unikátnost na Pedagogické fakultě?
 • Fakulta má výrazný potenciál pro již zmiňovaný pedagogický výzkum a je škoda, že ho vposlední době příliš nevyužila. Ještě nedávno měla dle mého soudu i velmi dobrý zvuk vpřípravě učitelů i vpřípravě odborníků v dalších pedagogicky a sociálně orientovaných oborech. Samozřejmou unikátností je i město Hradec Králové se svou urbanistickou a environmentální výjimečností.

   

   

   

  ODPOVÍDÁ VLADIMÍR JEHLIČKA

  1. Co Vás vedlo ke kandidatuře na post děkana Pedagogické fakulty?

  Především je to podpora kolegů v mojí dosavadní práci ve funkci děkana fakulty, a to jak ze strany zaměstnanců, tak i studentů. Současně si uvědomuji, že některé věci jsme ve vedení fakulty úspěšně zvládli, ale řadu dalších úkolů máme rozpracovanou a je třeba tyto úkoly řádně dokončit.

  2. Jakým směrem byste chtěl fakultu vést a co by bylo hlavním cílem rozvoje fakulty?

  Základní směry vedení fakulty jsem uvedl ve svém volebním programu, kde je cíl definován jako rozvoj stabilní fakulty seširokou nabídkou žádaných studijních aktivit, srozvinutou vědeckou a výzkumnou činností, skvalitní spoluprací především oborově příbuzných kateder, svazbou nadalší fakulty uvnitř i vně UHK, sdobrým jménem na národní i mezinárodní úrovni.

  Stručně řečeno jedná se o neustálý důraz na kvalitu všech činností realizovaných na fakultě. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo akreditovat další doktorský studijní program a budeme se snažit o získání habilitačních práv a práv profesorských jmenovacích řízení.

  3. Jaké změny byste učinil neprodleně?

  Nejsem politik, abych vpředvolební kampani sliboval okamžité provedení převratných změn. Jsem zastáncem soustavné poctivé práce, která bude fakultu neustále posouvat dopředu. Vnejbližších dnech je třeba se soustředit především na zajištění stabilizace fakulty při přechodu na nový model výuky budoucích učitelů.

  4. Co považujete za největší slabinu fakulty?

  Rozdělení souvislého pětiletého magisterského učitelského studia na tříleté bakalářské a následné dvouleté magisterské studium, ke kterému jsme byli nuceni přistoupit pod dlouhodobým tlakem paní rektorky Mikulecké, Akreditační komise vlády ČR a Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR.

  Absolventi bakalářského studia mohou nalézt uplatnění ve vzdělávacích zařízeních výhradně mimoškolních. Nemohou zastávat pozice kvalifikovaných učitelů. Obávám se ale, že takových pracovních příležitostí nebude nadbytek. Většina absolventů bude pokračovat ve studiu vnavazujícím magisterském stupni učitelského vzdělávání. Ztohoto pohledu nechápu, proč jsme byli donuceni násilně rozdělit dobře fungující souvislé pětileté studium.

  5. Co naopak považujete za raritu či unikátnost na Pedagogické fakultě?

  Naše fakulta nabízí uchazečům o studium volbu naprosto libovolné kombinace studijních oborů daného učitelského studijního programu. Kromě standardní kombinace dvou oborů si studenti mohou přibrat studium dalšího třetího oboru. Tím získávají vyšší uplatnitelnost na trhu práce. Absolventi nejenom naší fakulty si u nás mohou rozšířit svoje vzdělávání o třetí studijní obor vrámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků

  Spektrum vzdělávacích aktivit Pedagogické fakulty je neustále rozšiřováno o nové neučitelské studijní programy a obory, jež jsou sučitelskými vzájemně prostupny. Setkávání a diskuse studentů srůzným studijním zaměřením výrazně přispívá kjejich vzájemnému obohacování o znalosti a zkušenosti, ke kterým by se jiným způsobem těžko dostávali.

  Všichni studenti naší fakulty mají možnost získat mezinárodně uznávaný ECDL certifikát, který bývá označován jako evropský řidičský průkaz na počítač. Mohou tak konkrétně deklarovat svoje schopnosti efektivně využívat současné informační a komunikační technologie, bez kterých si už dnešní život nedokážeme představit.

  Obdobným způsobem mohou studenti absolvovat řadu úzce specializovaných státních závěrečných zkoušek, které opět zlepší jejich uplatnitelnost na trhu práce.

   

   

  22.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

  Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech UKLÍZEČ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: UKLÍZEČ/-KA, - Dohoda o provedení práce, nástup dle dohody nebo ihned, , - Náplň práce: úklid kancelářské budovy v centru HK, v odpol hodinách 14 - 17 hod, - Nabízíme: bonusy v kosmetické sekci firmy, nákup úklidových profiprostředků, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky či e-mailem, na tel.: 604 237 128, kontaktní osoba: pí Holečková, e-mail: richenza@richenza.cz. Pracoviště: Richenza s r.o., Škroupova, č.p. 441, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Ivana Holečková, +420 604 237 128.

  Obchod - Prodejce nákladních vozů 24 000 Kč

  Do našeho teamu hledáme šikovného kolegu/kolegyni. Nabízíme práci od pondělí do pátku, 8 hodin denně, nadstandardní mzdu a přátelský kolektiv. Co neumíš tě naučíme, práce je vhodná pro řidiče kamionů.

  Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 18 000 Kč

  Brusiči nástrojů a kovů BRUSIČ/-KA - ZÁMEČNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: BRUSIČ/-KA - ZÁMEČNÍK/-ICE ve strojírenské zakázkové výrobě, pracoviště Libřice u Hradce Králové, - nástup možný ihned nebo dle dohody, - Náplň práce: zámečnické práce, odjehlování, znalost strojírenských výkresů výhodou, ne podmínkou (zaučíme). Motivační systém (osobní ohodnocení, odměna za výkon, bonus za produktivitu, odměna za kvalitu, odměna za přivedení nového zaměstnance, odměna za přínos, úsporu nebo zlepšovací návrh)., Podrobnější informace se dozvíte při osobním pohovoru. , - Životopisy zasílejte na e-mail: josbs@svmetal.cz, - Informace o firmě naleznete na www.svmetal.cz. Pracoviště: Sv metal spol.s r.o. - provozovna libřice, 503 44 Libřice. Informace: Veronika Antalová, +420 778 477 089.

  Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

  Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Prodavač/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nejúspěšnější společnost na trhu s elektrospotřebiči hledá pro svoji prodejnu v Hradci Králové schopné a ambiciózní pracovníky na pozici:, , PRODAVAČ / KA, , , Náplň práce:, * aktivní prodej a péče o naše zákazníky, * kontrola svěřeného úseku prodejny, * provádění průběžných inventur, , Požadujeme:, * příjemné vystupování a komunikativnost, * chuť pracovat a učit se novým věcem, * energii a tah na branku, * zodpovědnost a spolehlivost, * trestní bezúhonnost, , Nabízíme:, * zaškolení a propracovaný systém dalších školení, * možnost osobního a profesního růstu na vedoucí pozici, * zázemí stabilní společnosti, * nástup ihned, , V případě Vašeho zájmu o nabízenou pracovní pozici, zašlete nám svůj životopis na email: sp04.hr@okaycz.eu a do předmětu zprávy napište - Hradec Králové. Pracoviště: Okay s.r.o. - hradec králové - rašínova třída 1669, 500 02, Rašínova třída, č.p. 1669, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593.


  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Nové vozy hradeckého dopravního podniku.

  Hradec má nové elektrobusy

  Rieter Open 2017

  Kvalifikace skončila, začíná hlavní část

  OBRAZEM: Hradec je jedno velké divadlo

  Hradec Králové /FOTO/ - Jedna z nejpůvabnějších a nejatraktivnějších kulturních a společenských akcí v Hradci Králové. To je festival Divadlo evropských regionů. Každoročně láká do města tisíce návštěvníků z celé České republiky i ze zahraničí.

  Kouč: Dřina neomlouvá

  Benátky nad Jizerou, Hradec Králové - Fotbalová příprava: Hradec skončil na turnaji v Benátkách nad Jizerou na 3. místě.

  Na Dívčích lávkách sjelo auto ze srázu

  Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Když se stane karambol v horách, většinou nejde o triviálnost. Ani nehoda, ke které došlo v neděli v půl deváté ráno, nepatří k těm jednoduchým.

  Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

  Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT