Na pondělí 2. listopadu připadá letošní Památka všech věrných zemřelých, lidově Dušičky. Jako každý rok se na hřbitovy vydají tisíce lidí, na silnice vyjedou sváteční řidiči a na hřbitovech hrozí i zvýšená kriminalita.

Otevřené hřbitovy a posílené spoje MHD

Již od začátku tohoto týdne jsou všechny městské hřbitovy mimořádně otevřené od 7 do 20 hodin. „Platit to bude až do pondělního Svátku zesnulých. Běžně se na hřbitovy dostanete jen od 8 do 17 hodin," uvedla vedoucí správy městských pohřebišť Naďa Štěrbová. Podobně tomu bude i jinde na Hradecku. Brány hřbitova budou otevřeny déle například i ve Smiřicíh, kde je o víkendu a v pondělí otevřeno od 8 do 16 hodin.

Policisté žádají o větší opatrnost

Na Dušičky se připravil i hradecký dopravní podnik. Od soboty do pondělí budou všechny spoje linky číslo devět od 8 do 16 hodin zajíždět až k Lesnímu hřbitovu. V pondělí 2. listopadu to znamená opravdu výrazné posílení. Místo sedmi spojů zajede až ke hřbitovu rovnou devětadvacet. V té době nebude obsluhována konečná zastávka Malšovice – U Střelnice. Na lince číslo čtyři, kterou využívají návštěvníci hřbitova v Kuklenách, pak budou jezdit podle potřeby kloubové vozy nebo posilové spoje. Poblíž kuklenského hřbitova na Denisově náměstí bude do pondělí otevřen kostel sv. Anny každý den až do 19 hodin.

Den vzpomínky na věrné zemřelé budou moci lidé oslavit také v katedrále sv. Ducha na Velkém náměstí, kde v pondělí chystají od půl desáté dopoledne a od půl sedmé večer dvě mše.

Zvýšenou pozornost věnují období kolem Dušiček i policisté. „Strážníci dohlížejí na cesty ke hřbitovům i parkoviště. Upozorňujeme řidiče, aby nenechávali v zaparkovaných autech  cennosti. Při návštěvě hřbitova se doporučujeme vyhnout brzkým ranním a pozdním večerním hodinám, kdy na tam není moc lidí a také neodkládat na hřbitově kabelky bez dohledu," říká mluvčí městské policie Eva Kněžourová. Ta také prosí o ohleduplnost a větší pozornost řidiče, tradičně totiž za volant usednou i sváteční řidiči, kteří mohou mít problém s hustým provozem.

Tomáš Kulhánek