V Hradci Králové se uskuteční celkem dvě akce. První je zaměřena již tradičně na prohlídku děl architekta Jana Kotěry (1871–1923), který je považován za zakladatele moderní české architektury. Jeho pět hradeckých staveb představí procházka v sobotu  od 10.30 hodin. Účastníci se mohou těšit na známé i méně známé stavby: Okresní dům, budovu muzea, Palmovou zahradu, Pražský most a Obecní měšťanské domy. Unikátní prohlídka exteriérů i interiérů staveb Jana Kotěry v Hradci Králové s historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem, který ještě v letošním roce vydá monografii Jan Kotěra v Hradci. Maximální počet účastníků je 30, rezervace probíhají přes email ladislav.zikmundlender@gmail.com. Bez rezervace se není možné akce zúčastnit.

Druhá akce v Hradci Králové se zaměří na dosud málo známé a prozkoumané dědictví architektury z let 1945 až 1989. Ta začíná od 14.30 hodin  a věnovat se bude nejzajímavějším stavbám a celkům poválečné architektury. Uvede jej krátká přednáška, následovat bude prezentace zbrusu nové knihy Fotoalbum města Hradce Králové 1945–1989 a program bude zakončen procházkou po poválečných stavbách na Pražském Předměstí. Průvodcem programu bude rovněž historik umění Ladislav Zikmund-Lender. Akce začne v kulturním prostoru Artičok na třídě Karla IV., tato akce není kapacitně omezena.

„Hradec Králové disponuje velmi pozoruhodnými stavbami. Letos jsme program Dne architektury sestavovali tak, aby obsahoval to nejznámější a nejvýznamější, tedy Kotěru, a pak také něco méně obvyklého a známého, tedy architekturu poválečnou. I v případě Kotěry se podíváme do některých interiérů, které jsou jinak nepřístupné," vysvětluje za organizátory Ladislav Zikmund-Lender.

Letošní program proběhne ve 47 českých městech, na Slovensku se připojí a Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí – procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace.