Od 10 hodin dopoledne se v železniční stanici a přilehlém depu představí desítky vozidel včetně těch úplně nejnovějších. Kromě railjetu, který sem z Prahy přijede jako protokolární vlak, to bude například modernizovaný vůz Ampz pro provoz na lince z Prahy do Hamburku.

Během oslav bude z Hradce Králové vypraveno celkem dvanáct zvláštních historických vlaků, mezi nimiž nebudou chybět ani parní lokomotivy.

Zábavní program bude připraven i pro nejmenší návštěvníky a provázet jím bude maskot Českých drah slon Elfík. Děti budou moci navštívit napříkald Kinematovlak s promítáním filmů, dětský hrací vůz, divadelní nebo herní stan a Elfíkův skákací vůz.

Novinkou Národního dne železnice bude dvouhodinová světelná show s historickými lokomotivami na točně královéhradeckého depa. Uskuteční se od 20 hodin a nabídne téměř dvě desítky historických exponátů ve scénickém osvětlení s doprovodnou hudbou a komentářem. Pro dobrý výhled a focení bude pro zájemce u točny postavena tribuna. Vstupenky na ní jsou v prodeji prostřednictvím sítě Ticketportal za 250 kourn, jejich počet je omezen.

V rámci Národního dne železnice si návštěvníci budou moci prohlédnout i unikátní muzejní expozici signalizační a zabezpečovací techniky v nedalekém areálu firmy Signal Mont. Mezi centrem oslav na hradeckém nádraží a muzejní expozicí bude zajištěna kyvadlová doprava.

Stejně jako v předchozích letech nebude chybět speciální tarifní nabídka.

Tu letos představuje rozšířená platnost skupinové víkendové jízdenky, která bude v sobotu 26. září mimořádně platit pro pět osob bez omezení věku. Podrobný program oslav naleznete na stránkách www.denzeleznice.cz. (kul)