Problémem, který město trápí nejvíce, je vysoká nezaměstnanost.

Úterní Den s Deníkem rozvedl na toto téma diskusi se starostou i místostarostou.
Všichni příchozí měli jedinečnou příležitost zjistit, jakým způsobem chce vedení města problém zmírnit a začít řešit. Starosta Pavel Louda spolu s místostarostou Bohumilem Orlem představili lidem plánované obsazení již vzniklé průmyslové zóny, která by danou situaci měla alespoň z části vyřešit.

„Jsem rád, že se o tomto problému mluví i na veřejnosti. Jen nevím, proč by se měly pozemky prodávat,“ prozradil jeden z účastníků akce Luděk Pokorný.
Den s Deníkem ale nebyl jen o potížích místních. Nechyběla ani zábava a soutěže jak pro děti, tak i pro dospělé, kteří se mohli zúčastnit soutěže o novou Škodu Fabia. Pozornost upoutala mobilní redakce, ve které se návštěvníci mohli seznámit s postupem při vzniku novin. Kdo si chtěl odnést něco na památku, získal přímo na místě modelovou stránku, třeba i se svou fotografií.


Dětské účastníky nejvíce oslovil cash box, ve kterém se snažili pochytat co nejvíce útržků papíru poletujících ve vzdušném víru, za které získali drobné dárky. Příjemným zpestřením se stalo vystoupení dechového orchestru místní základní umělecké školy.


Nezaměstnanost v místním regionu se pohybuje na hranici deseti procent. Město se rozhodlo vzít situaci do vlastních rukou a vyřešit ji alespoň částečně novou průmyslovou zónou. Jaké jsou její největší potíže a proč už nestojí první firmy?

Včerejší Den s Deníkem dal na tyto otázky odpověď.

Téměř tři stovky nových příležitostí


„Průmyslovou zónu jsme začali budovat už v roce 2005 a v současnosti máme k dispozici 20 hektarů, které jsou kompletně zasíťované a opatřené příjezdovou komunikací,“ prozradil starosta města Pavel Louda. Dodal, že důvodem, proč firmy ještě nestojí, je zdlouhavé byrokratické řízení, který trvá v tom lepším případě rok a půl. „Pokud vše půjde podle plánu, pak by se mělo začít stavět koncem příštího roku nebo začátkem toho následujícího,“ potvrdil místostarosta Bohumil Orel.

V průmyslové zóně by tak mělo vzniknout až 300 nových pracovních příležitostí. „Pokud se to uskuteční, pak to bude velký přínos pro nazaměstnané. Jsem ráda, že takováto akce přinesla hlavně věcné informace pro lidi,“ řekla nadšeně návštěvnice Dne s Deníkem Miloslava Svobodová.
Den s Deníkem nastínil i další vývoj průmyslové zóny. „Rádi bychom ji ještě rozšířili, abychom tak nabídli atraktivní podmínky pro další investory,“ dodal starosta.

Děti potěšily dárky od Deníku

Řešení palčivého problému nebylo jediným bodem včerejšího Dne s Deníkem. Na novobydžovském náměstí byla připravena i zábava pro děti v podobě hry, při které mohly získat drobné dárky. „Strašně moc se nám to tady líbí a už jsme vyhráli i knížku a pláštěnky. Určitě si ji obě přečteme,“ prozradily kamarádky Veronika Skalová a Veronika Sauerová. Pro ty starší a zvědavé byla k nahlédnutí mobilní redakce Hradeckého deníku.

O kulturní vsuvku a zároveň příjemné oživení Dne s Deníkem se postaral Dechový orchestr Základní umělecké školy Nový Bydžov. „Fungujeme už od roku 1982, ale členové se stále mění, takže práce je dostatek. Na takovýchto akcích hrajeme rádi,“ řekl dirigent orchestru Milan Deyl. Atmosféru zpestřili několika skladbami v rytmu valčíku či polky.

Karel Přibyl
72 let, důchodce

Už jsem byl na Dnu s Deníkem dvakrát. Pokaždé se mi to velmi líbilo, a proto jsem se zúčastnil i dnes. Byl jsem zvědavý, jak to bude probíhat také zde.


Blanka Kutíková
52 let, účetní

O této akci jsem slyšela už dříve, tak jsme se s přáteli přišli podívat, jak to vypadá ve skutečnosti. Líbí se mi tu. S kulturním programem jsem spokojená.


Božena Janďurová
54 let, uklizečka

Přišla jsem se podívat hlavně ze zvědavosti. Zajímalo mě, jak taková akce může probíhat a co všechno se tady dozvím. Atmosféra byla velmi příjemná.


Josef Vitvar
72 let, důchodce

Odebírám noviny už řadu let, proto jsem se přišel podívat na Den s Deníkem. Myslím si, že akce splnila účel a ukázala lidem, jak to v redakci chodí.


Nikola Horská
12 let, žákyně

Jsem tu od začátku celého dění a myslím, že je vše dobře zorganizované. Hry pro děti a ceny. Vítam i živou hudbu, která byla přijemným zpestřením.