Udělali něco mimořádného, aby svět kolem nás byl lepší

HRADEC KRÁLOVÉ - V pátek devětadvacátého června, kdy vyvrcholí dlouhodobá akce představování všech Deníků čtenářům, bude v Hradci Králové na Baťkově náměstí v odpoledním programu na závěrečném Dnu s Deníkem zakončen i pátý, jubilejní ročník Oskara za lidskost a statečnost.

Myšlenka, která se zrodila před deseti lety a vznikla u majitele tehdejších Deníků Bohemia, byla českými novinami rozvinuta k naprosté dokonalosti. Každé dva roky se redakce obrátila na své čtenáře, aby navrhli ke zveřejnění příběhy lidí, kteří udělali buď něco mimořádného, někoho zachránili, nebo svou prací přispívají k tomu, aby svět kolem nás byl lepší.

Základní myšlenka každé dva roky se opakující mimořádné akce, při které na návrh čtenářů redaktoři zpracovali příběhy lidí s příkladnými skutky a chováním, odborná porota a čtenáři pak svými hlasy rozhodli o síle jednotlivých příběhů a ty nejlepší byly oceněny.

Ondřej Jonáš

Dvanáctiletý školák z Bystrého u Poličky se stal absolutním vítězem letošního ročníku Oskarů.
Zachránil svému stejně starému kamarádovi život předloni na konci roku při sáňkování.
Jeho kamarád Honza tehdy špatně dopadl na zem a vyrazil si dech. Ondra mu bez váhání vytáhl jazyk, aby se neudusil a spolu s dalším přítelem zavolali rychlou záchrannou službu. Ondra svůj záslužný čin tajil, ale ve vsi se zpráva rychle rozkřikla.

Ing. Petr Šilar

Pardubický krajský radní získal mimořádnou cenu našeho vydavatelství.
V mládí se víc věnoval víře a přírodě, dnes jsou jeho srdeční záležitostí hasiči. Dokáže pro ně sehnat peníze i novou techniku.
Rád si se statečnými muži popovídá, vypije skleničku, vyzkouší své síly při hasičských závodech a večer se pobaví na taneční zábavě.
Bez jeho dlouholetého úsilí by mnozí vesničtí hasiči ještě stále jezdili na rozhrkaných kropicích vozech a při cestě k požáru by troubili prastarou trumpetou.

Jana a Emil Burgerovi

Manželé získali cenu čtenářů. Pracují jako maséři a fyzioterapeuti. Klienti za nimi přijíždějí do malé obce Smrček na Chrudimsku.

Na manžele se obrací mnoho lidí s různými zdravotními problémy. Jednoho dne přijeli za Burgerovými i rodiče Staníka Dachovského a Nikolky Gergeliové. Obě děti trpí těžko léčitelnou spinální svalovou atrofií.

Burgerovi přijali děti do své terapeutické péče a několik let se týden co týden Nikolce i Staníkovi věnují. Rozhodli se, že budou oběma dětem poskytovat svůj čas bez nároku na jakoukoliv odměnu.

Stav dětí se stabilizoval a jejich rodiče jsou oběma manželům nesmírně vděčni.

Radek Groh

Tento český skialpinista z Vrchlabí získal cenu v kategorii A – mimořádný čin.
Neobvyklý zážitek si přivezl loni v březnu z italského horského města Cunao.
Místo dojmů ze závodu mistrovství světa byl tehdy šestnáctiletý student vrchlabského gymnázia bohatší o setkání s lavinou. Sám se z ní naštěstí rychle vyhrabal, a ač lehce zraněný a v šoku, šel pomáhat ostatním zavaleným soupeřům. Vyprostil kolegu, kterému koukala ze sněhu jenom hlava.

Jindra a Milan Singerovi


Získali cenu v kategorii B – čin trvalé hodnoty.
Když tito manželé ze Železnice začali uvažovat o osvojení dítěte, rozhodli se, že budou hledat miminko s handicapem, protože tyto děti mají minimální šanci dostat se z ústavů a dětských domovů do rodin.
Prostřednictvím Fondu ohrožených dětí nalezli půlročního nevidomého Tadeáška, k němuž po čase přibyl o devět měsíců mladší Honzík. Také on je zrakově postižený. Milan Singer opustil zaměstnání a zřídil si dílnu doma, aby se s manželkou mohli chlapcům maximálně věnovat.
Dnes Tadeášek chodí do školky, Honzík se na to chystá a jejich rodiče už pro ně vyhlédli základní školu pro nevidomé, která jim poskytne nejlepší vzdělání.

Zdeňka Kudrnková


Získala cenu v kategorii A – mimořádný čin.
Zachránkyně života mladičké dívky by nejraději zůstala v anonymitě.
Její pozoruhodný příběh začal o červencovém dni, kdy došlo ke střetu patnáctileté cyklistky s autem, a to nedaleko rodinného domku Kudrnkových. Zdeňka dívku hned poznala, vždyť žije v sousedních Trojovicích na Chrudimsku. Vytáhla jí zapadlý jazyk, aby se nezadusila, obalila tělo s krvácejícími ranami do deky a neustálým utěšováním vytvořila zraněné dívce pocit bezpečí až do příjezdu sanitky záchranné služby.

MUDr. Josef Donát


Získal cenu v kategorii B – čin trvalé hodnoty.
Devětatřicet let se věnuje specializaci gynekologie a porodnictví.
Před dvěma roky zorganizoval misi královéhradeckých porodníků, která se vydala pomáhat do tsunami tragicky postižené Srí Lanky. Jenže tento ušlechtilý čin se mu nevyplatil.
Po návratu domů se kvůli misi nepohodl s vedením Gynekologicko–porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové a po sedmatřiceti letech královéhradeckou fakultní nemocnici opustil. Docent Josef Donát se nedávno opět vrátil z africké Ugandy.
Během svých misí pomohl na svět mnoha dětem.

Živá hudba přilákala i kolemjdoucí

HRADEC KRÁLOVÉ - Největší závěrečná akce projektu Den s Deníkem přilákala včera během dne na Baťkovo náměstí dva až tři tisíce lidí.
Hrající hudba a proudící zábava oslovila i ty, kteří o akci ještě nevěděli. „Synovec si všiml soutěže v kopu do branky a jako vášnivý fotbalista si to chtěl hned zkusit. Tak jsem se posadila a už se moc těším hlavně na Big band Jiřího Hasala. Zůstanu určitě až do konce,“ prozradila jedna z návštěvnic, Alena Melgrová.

Baťkovo náměstí včera vidělo vrchol Dnů s Deníkem, které se od dubna zastavily na 55 místech východních Čech. Bohatý program přilákal v průběhu celého dne rekordních dva až tři tisíce návštěvníků.

HRADEC KRÁLOVÉ - Závěrečnou zastávkou východočeských Dnů s Deníkem byl Hradec Králové. V bohatém programu se představila také zpěvačka Petra Janů.

Za chycené lístky přišly dárky

Úvodní část patřila školákům. Prvních deset dětí, které přinesly vysvědčení, dostalo od Deníku dárek. Drobné pozornosti si však domů odnášel skoro každý. Kromě vyhlášení nejlepších tipérů naší fotbalové Tip ligy byly odměněny nejúspěšnější osobnosti čtenářské ankety Oskar za lidskost a statečnost, představil se Big band Jiřího Hasala, roztleskávačky A–teamu Jany Nováčkové, dívčí kapela K2, taneční skupina T–Bass a hvězda dne, zpěvačka Petra Janů.

Zejména mládež vzala útokem nafukovací uzavřený box s lístečky poletujícími v proudu vzduchu. „Za lístky jsme dostaly knížky, cédéčko, tužky, pláštěnku a další věci,“ řekla nám dvanáctiletá Kristýna Kafková, které se nejvíc líbilo právě lapání lístečků. Také její kamarádka Marie Vecková si odnesla podobné dárečky. „Ani to nebylo těžké lístečky chytat, myslela jsem si, že to bude náročnější,“ svěřila se nám.

U nafukovací fotbalové branky s měřičem rychlosti vystřeleného míče se houfovali především chlapci. Ti nejschopnější udělovali balonu rychlost až kolem šedesáti kilometrů v hodině.

Jedničkář dostal cenu a zazpíval

HRADEC KRÁLOVÉ - Na dopolední odměňování jedničkářů, které bylo první částí programu páteční závěrečné show Dne s Deníkem, přišly desítky dětí.

Nejrychlejších deset získalo z rukou šéfredaktora Hradeckého deníku Marka Hovorky hlavní cenu, ale ani ostatní nepřišly zkrátka. „Mně to učení jde nějak samo a myslím, že půjde i dál,“říká Kamil Kubica z druhé třídy ZŠ SNP. Aby si cenu skutečně zasloužil, tak ještě zazpíval písničku a pochlubil se, že je členem chlapeckého sboru Boni Pueri.

Jak se vám líbil Den s Deníkem v Hradci Králové? (anketa)

Jan Pecháček 62 let, důchodce

Je to úžasná akce. Moc se mi Den s Deníkem líbí a také si myslím, že by těchto zábavných i poučných projektů mělo být víc. Aspoň tak dva do roka.

Věra Volejníková 60 let, důchodkyně

Přišla jsem teprve před chvílí, ale i za tak krátkou dobu mě program velice zaujal. Nejvíc mě potěšilo závěrečné vystoupení zpěvačky Petry Janů.

Jakub Pluháček 11 let, žák

Jsem tady skoro od začátku a nejvíc mě baví kopy do brány. Zatím se mi podařilo dosáhnout síly kopu 37, ale zkusím ji překonat. Už jsem také vyhrál propisku.

Soňa Matulová 68 let, důchodkyně

O akci jsem věděla, protože tady bude vystupovat moje vnučka. Já osobně jsem přišla hlavně na Petru Janů a samozřejmě i na Big band Jiřího Hasala.

Martina Voltrová 25 let, vedoucí laboratoře

Šla jsem jenom náhodou kolem cestou z práce a zaujala mě hudba Big bandu Jiřího Hasala. Chtěla jsem jet domů, ale nakonec jsem zůstala do finále.