Redakce Hradeckého deníku po roce opět zavítala se svým Prima Dnem s Deníkem na Baťkovo náměstí.

Hlavní téma? Parkování v krajské metropoli.

Ač počasí akci příliš nepřálo, na veřejnou diskuzi se šéfem společnosti Atol Dušanem Čížkem a náměstkem primátora Borisem Hermanem zavítaly stovky lidí. Řada z nich se nebála své otázky říct do mikrofonu.

„Proč město nevyužije k odparkování historického centra Žižkovy kasárny?,“ zeptal se například starší muž. Boris Herman ho ujistil, že město o areál usiluje už 19 let. „Bohužel zákon o bezúplatném převodu už neplatí, takže je budeme muset odkoupit. Snad nebude mít armáda nesplnitelné nároky. Snad se to podaří do roka vyřešit. Ale hledáme i další místa blízko centra,“ řekl náměstek.

Obyvatelé Orlické Kotliny na Slezském Předměstí si zase stěžovali na malou frekvenci kontrol zaparkovaných aut a na špatné značení zóny. „Orlickou Kotlinu se strážníky navštěvujeme. Za poslední půlrok jsme nechali odtáhnout 150 aut. Ale můžeme ještě přitvrdit. O špatném umístění značky na vjezdu do zóny víme a posuneme ji. Ale do každé ulice je ale dávat nebudeme. Nechceme les značek,“ řekl šéf Atolu Dušan Čížek.

Prima Den s Deníkem ovšem nebyl jen o parkování. Připravena byla i řada soutěží, které kromě Deníku připravila také Klasa či televize Prima. Velký ohlas sklidila městská policie, která přímo na Baťkově náměstí vystavila svůj nový motocykl značky Harley–Davidson.

Zájem byl také o časopisy a informační materiály, které zde měla královéhradecká krajská vojenská správa. Nechyběly ani stánky Deníku, kde si lidé mohli předplatit noviny a vyzvednout si drobné dárky. Děti soutěžily v kopání míčem do nafukovací fotbalové branky.

O doprovodný program se postaraly malé i větší tanečnice skupiny T–Bass a také břišní tanečnice Sidonie ze studia TWIST-R.

V sobotním vydání Hradeckého deníku zveřejníme výherce soutěže s TV Prima o set–top–boxy. (mb)

Parkování nás zajímá. Pište o něm, radili lidé novinářům

Současné parkování v Hradci je hrůza. Konečně se tomu někdo věnuje. Takové byly nejčastější názory návštěvníků Prima Dne s Deníkem, který se věnoval právě systému parkování v krajském městě, které provozuje soukromá firma Atol.

„Přišel jsem, protože mě parkování zajímá. S novým systémem nesouhlasím. Myslím, že v Praze je parkování levnější než v Hradci,“ svěřil se návštěvník Oldřich Vejr.

„Sleduju to v novinách i diskuze na internetu, takže mě to zajímá. Stávající systém parkování vidím jako složitější. Dřív se auta někde porovnala a šlo to, teď, jak se zpoplatňují různé zóny, tak se auta přesouvají tam, kde se neplatí. Obávám se, že to brzy způsobí dopravní kolaps v Labské II a zpoplatní se to tam taky,“ uvedl další řidič.

„Den s Deníkem je dobrý. Věnuje se tématu, které zajímá spoustu Hradečáků. Nelíbí se mi, že peníze za parkování dáváme soukromé firmě. Mělo by to dělat město,“ míní Milan Petružálek. (čer)

ANKETA: Jak se vám líbilo na hradeckém Prima Dni s Deníkem?

Pavel Hopjan, 35 let, tiskař, Hradec Králové
"Celý Den s Deníkem byl nádherný. Já si pamatuju i ty předchozí Dny s Deníkem a je to čím dál lepší. A ještě syn vyhrál v soutěži, takže i proto jsme spokojení. Navíc krásné tanečnice a tanečníci. Líbilo se nám tady."


Soňa Matulová, 70 let, důchodkyně, Hradec
"Přišla jsem se podívat na vnučku, která tady měla taneční vystoupení se skupinou T–Bass. Jinak si myslím, že je dobře, že se lidé mohli přijít zeptat pana Čížka a pana Hermana na systém parkování."


Vratislav Horák, 73 let, důchodce, Hradec
"Věděl jsem, že dnes bude Den s Deníkem. Teď jsem dorazil, takže se tu nejprve musím porozhlédnout. Atol zajímá hlavně ty, kdo musejí platit. Já do centra města nejezdím, abych pomohl ekologii. Jezdím MHD."


Filip Dohnal, 31 let, mechanik, Hradec
"Nevěděli jsme o tom, že se tu dnes něco děje, jen procházíme kolem. Den s Deníkem docela ujde, hlavně synovi se tady líbí. Ale myslím, že nemá cenu o parkování diskutovat, stejně neřeknou, že platit se nebude."


Hana Jelínková, 36 let, na mateřské, Hradec
"My tu jen náhodou s dcerkou procházíme cestou ze školky domů. Myslím, že pro děti to tady na Baťkově náměstí může být zajímavé, líbí se jim tu. Hlavně balonky je zaujaly, chodí si o ně říkat do stánku." (lka)

Dále čtěte on-line reportáž z náměstí: Hradec Králové hostil Prima Den s Deníkem
A jak vypadal loňský rok? Zde najdete
reportáž, fotogalerii a video.

MARTIN BRABEC
MARTIN ČERNÝ
LENKA KAŠPAROVÁ