Mezi nimi byla i místní třináctiletá Tereza Jebavá s fotoaparátem Canon. Ráda fotí již od druhé třídy. Její první fotky vznikaly na Kuksu, kde objektiv zamířila na tamější sochy.

„Prostě chodím po Hradci a cvakám, co mi přijde pěkné,“ vysvětluje Tereza svoji filozofii. Nejraději zaznamenává zvířata a lidi v pohybu. Jejím snem je studovat buď gymnázium nebo nějakou školu se zaměřením právě na fotografování. „Nejdříve jsem chtěla na aplikovanou kybernetiku do Hradce, ale zjistila jsem, že bych se tam nejspíše nedozvěděla to, co chci. Zatím se učím s dobrými programy na úpravu fotografií a chodím často do terénu,“ obhajuje svoji přípravu a vyběr školy. Sama pracuje s počítačem a své výtvory tiskne. Nezůstává jen u prezentování výtvorů svým vrstevníkům a rodině, ale přihlásila se na celorepublikovou čtyřdenní soutěž. Poslední dobou začala chodit do skateparku, kde trénuje právě na zmíněnou soutěž. „Raději fotím tak, abych nemusela nic upravovat, to mě totiž vůbec nebaví,“ dodává Tereza s úsměvem.

Při Dni s Deníkem se ale bavili i ostatní. Osmiletému Tomášovi se líbilo nejvíce v našem “cash boxu“, kde sbíral a chytal neposedné poletující papírky. „Bylo to výborné. Podařilo se mi získat tři obrázky a vyměnil jsem je za CD, knížku a samolepku,“ rozplývá se nad svým štěstím a umem.

Modré a bílé balonky Deník byly k dostání spolu s kofolou, pivem a tyčinkami u jednoho stánku. Anička, která chodí do druhé třídy, měla po celou dobu právě náš modrý balonek. „Líbila se mi hra na flétnu. Je to můj sen někde vystupovat, protože sama pilně cvičím,“ dodává Anička.

JAN PRUŠKA