Mládí a stáří, vesničtí starousedlíci versus přistěhovalci. Asi nic nerozděluje menší sídla na venkově víc.

V Holotíně na Pardubicku, poblíž Heřmanova Městce, vísce, která má pouhých 40 obyvatel, dokonce v podobném souboji proti sobě stály dvě kandidátky. A řevnivost v obci vybičovala místní ke stoprocentní volební účasti. K urnám přišli úplně všichni, všech 35 oprávněných voličů. Výsledek? Těsnější než v amerických prezidentských volbách.

Dosavadní vedení obce získalo 49,12 procenta hlasů, protikandidátka 50,88 procenta. Volební aritmetika je neúprosná, takže mandáty v pětičlenném zastupitelstvu byly rozděleny dva ku třem.

„Asi to přistěhovalcům necháme. Chtějí to tady změnit, přitom nevědí, do čeho jdou, a domnívají se, že to půjde lehce. Peníze přitom nejsou, rozpočet obce činí 400 tisíc korun, přesto se nám tady podařilo udělat dost věcí, například vodu nebo plyn. Starostovi za to sice patří vděk, lidé ho tu ale nyní odkopnou,“ posteskla si jednička neúspěšné kandidátky Ludmila Jandová. Dosavadní starosta se do zastupitelstva opravdu ani nedostal, měl málo křížků.

Do zastupitelstva zasedně i 19letý mladík

Mládí skutečně vpřed, potvrzuje pohled na volební zajímavosti o množství nových zastupitelů, kteří ještě mají v živé paměti oslavy své plnoletosti. Nečekaně byl zvolen do Zastupitelstva Sopotnice na Orlickoústecku například 19letý Vojtěch Vondráček. Byl to opravdu úspěch, prodral se až z 13. místa kandidátky jednoho ze tří zde kandidujících sdružení. Konkurence prostě veliká.

„Bylo to pro mě překvapení. Starosta mě jen přemluvil, abych šel k němu do kandidátky, ale že bych se do zastupitelstva dostal, s tím jsem opravdu nepočítal. Asi to bude tím, že mě tu lidé znají, vědí, že s klukama hodně děláme pro obec, ať již jako hasiči nebo v rámci lyžařského spolku,“ řekl mladý muž.

Teď si na práci na radnici musí najít čas mezi automobilní školou v Ústí nad Orlicí, kterou studuje, a svými zájmy. „Čas se na to ale musí najít. Holku naštěstí nemám, to by byla starost navíc,“ usmál se.

NEJSTARŠÍ A NEJMLADŠÍ ZASTUPITELÉ

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Nejstarší – Ladislav Šrajer z Arnultovic na Trutnovsku (KSČM) – 78 let

Nejmladší – Lukáš Bognár z Volanice na Jičínsku a Petr Martínek z Janova na Rychnovsku (oba místní sdružení nezávislých) – 18 let

Celkově nejstarší zastupitelstvo: Proruby (Rychnovsko) – 58,29 let

Celkově nejmladší zastupitelstvo: Zachrašťany (Hradecko) – 29 let

PARDUBICKÝ KRAJ

Nejstarší – Pravdomil Černil ze Seče na Chrudimsku (KSČM) – 84 let

Nejmladší – Zdeněk Konečný z Malíkova na Svitavsku, Milan Šimon z Míčova na Chrudimsku a Vojtěch Vondráček ze Sopotnice na Orlickoústecku (všichni místní sdružení nezávislých) – 19 let

Celkově nejstarší zastupitelstvo: Selmice (Pardubicko) – 59,1 roku

Celkově nejmladší zastupitelstvo: Jaroslav (Pardubicko) – 33,8 roku

V pětičlenném zastupitelstvu jsou čtyři ženy

Vzorem ženské emancipace by zase mohla být obec Osičky na Hradecku. Do pětičlenného zastupitelstva obce se probojovaly čtyři ženy a jediný muž. Dámské části vedení se tak podařilo obsadit ještě o jeden post více než v předchozích „komunálkách“.

„My jsme se letos snažily přemluvit nějaké chlapy, aby kandidovali, ale oni jsou spokojení, jak to v obci vypadá,“ uvedla dosavadní starostka Štěpánka Dostálová. Podle ní se i tak „mužské“ názory do zastupitelstva dostanou.

„Pánská část obce chodí na veřejná zasedání zastupitelstva a my k jejich názorům rády přihlédneme,“ směje se Dostálová. Poznamenala, že při práci se dokážou přít mezi sebou i ženské. „Není to o pohlaví, ale spíše o tom, kdo co dělá,“ uvedla.

ŽENY NA RADNICÍCH

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V celém kraji bude ze 4184 zastupitelů 1088 žen. Nejvíce jich je ve věkové kategorii mezi 35 a 39 lety. Obce s největším podílem žen:
Volanice na Jičínsku - 85,7 %
Osičky na Hradecku - 80 %

PARDUBICKÝ KRAJ
V celém kraji bude ze 4215 zastupitelů 1142 žen. Nejvíce jich je ve věkové kategorii mezi 45 a 49 lety. Obce s největším podílem žen:
Pravy na Svitavsku - 80 %
Urbanice na Svitavsku - 80 %