Ještě na začátku března patřil hradecký kraj mezi koronavirem nejvíce zasažené regiony v zemi. Za poslední tři týdny se ale situace výrazně změnila k lepšímu. Rychleji než v Královéhradeckém kraji aktuálně brzdí epidemie pouze na Karlovarsku. Číslo R na Královéhradecku kleslo na 0,73. Níž bylo naposledy před čtyřmi měsíci – 22. listopadu loňského roku.

„Po dvou a půl měsících, kdy ta situace byla opravdu na hraně, se zhruba od začátku března zásadním způsobem situace zlepšila. Dva týdny po sobě zaznamenáváme značný pokles nově nakažených,“ řekl v pondělí během jednání krajského zastupitelstva hejtman Martin Červíček (ODS). Například za poslední týden odhalily testy v kraji dohromady 2571 nových případů onemocnění, což je průměr 367 lidí na jeden den. V nejhorších obdobích během letošní zimy přibývalo denně více než tisíc nově nakažených. Tento trend se v minulém týdnu začal zřetelně projevovat už i v nemocnicích, kde po 12 týdnech konečně začal klesat počet hospitalizovaných pacientů. Kraj tak nejenže už několik týdnů nemusí převážet své pacienty jinam, ale naopak může pomáhat regionům, kde je aktuálně situace složitější. „Tak jako nám v předchozím období pomáhaly ostatní kraje, tak teď my pomáháme a hospitalizujeme u nás pacienty z jiných regionů,“ potvrdil Červíček.

Z celkových zhruba 700 covidových lůžek v kraji jich je aktuálně volných více než 200. Například v největší nemocnici v kraji leží aktuálně zhruba 160 pacientů s onemocněním covid-19. Během ledna, února a první poloviny března přitom ve Fakultní nemocnici Hradec Králové neklesl počet covidových pacientů pod dvě stovky. O něco pomaleji se projevuje zlepšení na jednotkách intenzivní péče. Volných lůžek na jipkách už je přes 10 procent, přesto je tam zatížení stále vysoké.

Očkování

Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo v kraji zatím přes 53 tisíc lidí. Zhruba 17 tisíc lidí už má za sebou i dávku druhou. „Aktuálně jde asi 60 procent vakcín seniorům. Zbytek dostávají rizikoví pacienti, učitelé nebo příslušníci integrovaného záchranného systému,“ informoval hejtman.