Například když hradecké fanouškovské jádro u příležitosti výletu na přátelský zápas do Pardubic v srpnu  2011 kromě narušení samotného zápasu vyprovokovalo i zákrok těžkooděnců v Češkově ulici.

Bitva se v neděli odehrála naštěstí jen na trávníku. Mezi fanoušky k žádným konfliktům nedošlo. Ani nemohlo. Policie je totiž od sebe držela tak daleko, jak to jen šlo.

Policie v přesile

Padesátka pardubických „kotelníků", která na zápas vyrazila podpořit pardubické fotbalisty, dostala policejní doprovod do vlaku už na cestu do Hradce. Hned na tamním nádraží je pak pořádková jednotka pardubických policistů předala do rukou kolegů z Hradeckého kraje. Ti neponechali nic náhodě a východ z nádraží obklíčili skutečně důkladně. Kromě velkého počtu nasazených policistů se zapojila i technika – vůz vybavený kamerovým systémem a dokonce i policejní vrtulník.

Zlobili jen mírně

Hlouček pardubických fanoušků šlapal na stadion pěšky s doprovodnou kolonou policejních dodávek. První problém nastal v okamžiku, kdy se část fanoušků pokusila dozásobit na čerpací stanici na Sokolské ulici. Ta měla úplnou náhodou a zřejmě na policejní doporučení zavřeno právě ve chvíli, kdy kolem zástup žíznivých pardubických fanoušků procházel.

Větší policejní manévry začaly až ve chvíli, kdy se červeno-bílá skupina přiblížila k hradeckým „lízátkům".

Petardy a světlice

Tady těžkooděnci zesílili dohled a z mostu vyháněli pokřikující hradecké. Stejná situace se pak opakovala i po skončení střetnutí, když policejní těžkooděnci pár křiklounů na mostě vlastními těly odstrkali od zábradlí. Pardubičtí si zase vysloužili důrazné (první a poslední) napomenutí za petardy a světlici, kterou na zpáteční cestě hodili na chodník.

Horko jako tlumič

Dalším faktorem, který zřejmě zchladil většinu horkých hlav, bylo vedro. V něm se málokdo z diváků chtěl unavovat více, než bylo nutné. Oba kotle pak za mohutného aplausu zkrápěli hasiči. Kvůli vedru se spekulovalo i o odložení zápasu o dvě hodiny. Nakonec ale hra začala v plánovaných sedmnáct hodin.

Výměna zkušeností

Bezpečnostní opatření si v Hradci okukovala i pardubická městská policie. Pardubice totiž na Hradec narazí kromě fotbalu také v hokeji.

„Byli jsme se podívat na zkušenou, protože Pardubice  a Hradec spolu dlouho nehrály. Chtěli jsme se poučit z bezpečnostních opatření a vyměnit si zkušenosti s kolegy na místě pro zápasy, které se budou hrát právě u nás," konstatoval ředitel pardubických strážníků Rostislav Hübl.

Právě z bezpečnosti na pardubickém fotbalovém stadionu a hokejové hale mají zástupci bezpečnostních složek mírné obavy. Hradecký fotbalový stadion umožňuje perfektní oddělení diváků do vyhrazených sektorů tak, že se celou dobu nepotkají. Jak při zápase, tak při příchodu.

V Pardubicích bude toto oddělení dvou skupin kolem stadionu muset zajistit policie, protože tady si oba tábory budou poněkud blíž.