Už příští pátek začíná v centru Hradce Králové oblíbený divadelní festival, na kterém se denně schází tisíce návštěvníků. Mezi dvěma festivalovými centry davy lidí běžně prochází právě přes severní terasy. Jejich podstatná část je přitom už několik let kvůli svému kritickému stavu zavřená. Zkušenosti z předchozích let však ukazují, že rozjaření festivaloví návštěvníci si z toho velkou hlavu nedělají a zkracují si cestu přes uzavřené úseky. Riskují tím přitom nejen své zdraví. Reálně totiž hrozí, že by se část teras mohla sesunout

PŘED DESETI LETY UŽ SE ČÁST HRADEB SESUNULA

O tom, že stav teras opravu není dobrý, se Hradečané přesvědčili už před deseti lety. V roce 2011 se sesunula část hradeb vedle Adalbertina. Padající cihly naštěstí nezasáhly lidi, ale poškodily tři zaparkovaná auta. Pokud by k něčemu takovému došlo znovu, mohlo by to mít ničivé následky. Od roku 2017 je podstatná část severních teras uzavřená.

„Podle výsledků statického posudku jsme část teras uzavřeli a například schodiště u sochy Jana Ladislava Pospíšila, které ujíždí, jsme podepřeli panely,“ popsal opatření ředitel hradeckých technických služeb Tomáš Pospíšil během předloňského festivalu. Také si postěžoval, že část lidí zákaz nerespektuje. Technické služby tak opakovaně musely vracet na místo odhozené mobilní ploty a některé poškozené ploty bylo nutné i vyměnit. Že není stav plotů ideální ani mimo festivalové dny, ověřila redakce Deníku i tento týden. Hned několik mobilních plotů nebylo na svém místě, některé byly dokonce i značně deformované. V uzavřených oblastech pak byly k vidění různé odpadky, zejména pak prázdné láhve.

K PROBLÉMU BY PRÝ NEMĚLO DOJÍT

Radnice upozorňuje, že nevyhovující části teras jsou vždy řádně zabezpečeny, oploceny a opatřeny zákazem vstupu. „S ohledem na stanovená opatření by nemělo dojít k žádném problému, pokud nebude docházet k porušování zákazů vstupu na vyhrazená místa,“ říká mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. Kromě městských strážníků bude na dodržování zákazu vstupu dohlížet také festivalová security.

„Považujeme bezpečnost za důležitou součást festivalu. Budeme se snažit to uhlídat. Pro festival by samozřejmě bylo ideální, aby byly terasy opravené, ty omezení ale aspoň nejsou větší než minule,“ uvedla ředitelka kulturní neziskovky Kontrapunkt, která připravuje venkovní část divadelního festivalu, Barbora Hodonická.

MĚSTO MÁ ÚZEMNÍ ROZHODNUTÍ

Ačkoliv se na plánech rekonstrukce pracuje už od roku 2012, začátek prací je stále daleko. Přesto je viditelný aspoň nějaký posun.

„Město má vydané územní rozhodnutí, které nabylo právní moci. Nyní se připravuje vypsání výběrového řízení na vypracování navazujících stupňů projektové dokumentace, které v nejbližší možné době budou projednávat orgány města,“ informovala Šmídová. Jakým způsobem se město vydá, zatím není jasné. Celkové náklady na rekonstrukci teras a sadů jsou odhadovány až na čtvrt miliardy. Politici proto uvažují o cestě postupných oprav.