„Po dešti z minulého týdne se začaly objevovat hřiby a některé holubinky. Dnes také pořádně zapršelo, takže předpokládám, že za deset čtrnáct dní by houby mohly začít intenzivně růst,“ je přesvědčen hradecký mykolog Václav Paráček. Vysvětlil, že podhoubí potřebuje po dlouhotrvajícím suchu čas na regeneraci.

Změnu počasí si pochvalovali také rybáři. „Ochladilo se a okysličila se voda, což jednoznačně vítáme,“ řekl předseda hradeckých rybářů Vlastimil Ondráček. Dodal, že předchozí dlouhé teplé a suché období rybám nesvědčilo a hrozil jim kyslíkový deficit. „Kvůli tomu jsme museli vylovit ryby z jezírka Háječek na Slezském Předměstí a převezli jsme je do hradeckých řek. Jinak jim hrozilo uhynutí,“ sdělil.

Pro některé hradecké stromy přišla vláha pozdě. Vlivem dlouhého horka a nedostatku vody uschly. „Jejich počet nedokážu odhadnout. Dvacet? Zdá se mi, že uschlých stromů je letos hodně, ale myslím, že to nebude jen suchem. Určitě tam hrálo roli víc faktorů, třeba sucha a nějaké choroby,“ domnívá se Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové.

K uhynutí stromů došlo i přesto, že je podnik pravidelně zaléval a na pomoc si v červenci pozval i dobrovolné hasiče, kteří stromy zalévali vodou z hasičských cisteren. Voda směřovala především k mladým stromům z letošní jarní a loňské podzimní výsadby, které ještě nemají tak rozvinutý kořenový systém. Uhynuly především dřeviny citlivé na sucho, například jeřáby nebo břízy.

V zálivce stromů na hradeckých veřejných prostranstvích budou technické služby pokračovat i po úterním dešti. „Je třeba provlhčit kořenovou zónu stromů, hlavně těch mladých,“ řekl Jeřábek.