Například v Novém Přímu pár kilometrů západně od Hradce Králové stále platí omezení odběru vody ze studny, která obec zásobuje pitnou vodou. Omezení platí dlouhodobě a ani včerejší déšť na něm nic nezměnil. Místní nesmějí vodou z obecního zdroje zalévat zahrádky, mýt auta a napouštět bazény.

„Lidé jsou rozumní a dodržují to. Důležité je, že hladina vody ve studni se drží zhruba na stejné úrovni a neztrácí se. Pokud by došlo k poklesu, museli bychom přijmout razantnější opatření,“ uvedl starosta Petr Švasta.

Naproti tomu na některých řekách, především Stěnavě a Metuji v úterý déšť způsobil velmi rychlý vzestup hladin. Ten může podle Václava Jiráska z Povodí Labe Hradec Králové částečně souviset s předchozím suchem. „Když spadnou intenzivní srážky na vysušenou půdu, tak vsakovací schopnost je snížená a větší procento srážek odteče,“ vysvětlil. Žádný protipovodňový stupeň však odpoledne nebyl na řekách na Hradecku vyhlášen.

Podle ředitele hradecké pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu Zdeňka Šiftaře pomůže déšť zlepšit stav podzemních vod s mělčím oběhem. Ovšem například v lokalitě kolem Urbanic, Lhoty pod Libčany nebo Hubenic, kde se hladina drží dlouhodobě na velmi nízkých úrovních, krátkodobý déšť stav nezmění. „Situace však zatím není nijak dramatická,“ dodal.