Po prvním stáčení je ho méně. Kolik medu skutečně bude, ukáže až konec sezony.

Med je sladká, zlatohnědá lepkavá pochoutka, přírodní lék proti stresu, nachlazení, alergii, ale především sladidlo. Jak dlouho trvá, než se dostane na náš stůl? „Záleží to na tom, jaké je počasí. Když je pěkně, všechno krásně kvete, včely sbírají nektar. Ten ukládají do buněk v plástu. Zpracovávají jej a zahušťují. Když je kvalita medu nejlepší, buňky zavíčkují. Když je teplo a sucho, přebytečná voda z medu se odpaří dříve,“ vysvětlil Jiří Jílek z Banína, který se včelám věnuje již několik let.

Nadprodukce medu

Letošní jaro bylo ale studené a deštivé. Med je pro včelstvo hlavní energickou zásobou potravy. Nadprodukce, tedy toho, co nespotřebují, je méně. Včelaři se shodují, že po prvním stáčení je letos medu méně. „Oproti předchozímu roku máme zhruba třetinu,“ uvedl Stanislav Tomšíček, včelař ze Zemědělského družstva v Dolním Újezdu.

Kvalita medu není ovlivněna počasím, ale tím, jak je člověk nedočkavý. Jiří Jílek upřesnil, jak je důležité, aby se chovatel neunáhlil a počkal, až včely zavíčkují. Teprve tehdy má med správnou vlhkost, zhruba čtrnáct až osmnáct procent a nekazí se. Pokud by nepočkal a stočil med dříve, mohl by kvasit. Martin Kopačka ale i jiní zákazníci by med už nekoupili v obchodě. „Mají tam ty břečky z dovozu. Sice je řídký, ale med to není,“ řekl Kopačka. Každý med krystalizuje. Pokud ne, něco v něm chybí. Podle odborníků úprava filtrováním udělá z medu stálou tekutinu, ale odstraní pyly a jiné důležité látky. Ztratí tím pravou sílu a účinnost.

Zájem lidí o med přímo od chovatelů včel roste. Irena Waldhansová z Banína potvrdila, že nakupuje celý rok jedině od včelaře, protože chce mít jistotu, že dostane med. Manžele Lněničkovy z Litomyšlska zásobuje švagr, který je také chovatelem včel.

Zvýšený zájem

„Lidé už nechtějí med jen v období chřipek a na Vánoce. Chtějí ho pořád. Naučili se, že máme čerstvý tekutý med stále na skladě. Loňské zásoby jsme doprodali na jaře. Ty dnešní vystačí tak na měsíc,“ dodal včelař z Újezdu. Ti, kteří se předzásobili, udělali možná dobře. Emílie Siváková z Pohledů má doma tři sklenice od včelaře. Ne z obavy, ale ze zvyku. „Kolik medu letos bude, se nedá jednoznačně říct. Záleží na počasí. Když bude pěkně a teplo, může být medu dost,“ potvrdili Jiří Jílek a Stanislav Tomšíček. Jasno bude až na konci sezony.