Praskající oheň v krbu, pouštění lodiček z ořechů, krájení jablíčka nebo vánoční příběh o Ježíškovi u ručně vyřezávaného betléma s tradičně nazdobenými vánočními stromečky okolo. Takovou atmosféru a program nachystali pro své dětské návštěvníky pracovníci Hudebního divadla dětem v Hradci Králové. Interaktivní výstava s názvem České vánoční zvyky a obyčeje tam začala na konci listopadu a už ji zhlédly stovky malých školáků a dětí z mateřinek. Odhaluje jim, jak trávili svátky naši, povětšinou prostí a chudí, předkové. „K českým Vánocům zvyky a obyčeje neodmyslitelně patří, a tak nás napadlo, že to bude skvělá příležitost je dětem tímto způsobem hezky připomenout. Každý rok se snažíme, aby byla vánoční výstava něčím ozvláštněná a měla neopakovatelnou atmosféru," prozrazuje koordinátorka akce Klára Zámečníková, která děti výstavou provází.

Kromě pouštění lodiček či krájení jablíčka si děti prohlédnou také velký figurkový betlém plný pohádkových postav z dílny Jaroslava Šifaldy, nebo si vyslechnou vánoční příběh o narození Ježíška.

„Spoustu zvyků jako je lití olova nebo krájení jablíčka děti znají a běžně je dělají doma s rodiči, jen většinou nevědí proč. Všechno si proto jednoduchou formou vysvětlíme a přijdeme tomu na kloub," říká s úsměvem Klára Zámečníková. Na závěr si pak každé dítko v rámci výtvarné dílny vyrobí andělíčka z notového papíru na památku.

A co se dětem na výstavě nejvíce líbí? U každého je to prý individuální, některé děti nejvíc baví pouštět lodičky, jiné se zase radují z vyrobeného andělíčka a zbytku se líbí tradiční výzdoba a hodně stromečků. „Jedna holčička mi dokonce po prohlídce vyprávěla, že se jí úplně nejvíc líbil krb, protože si připadala jako doma," říká radostně Klára Zámečníková.

Výstava potrvá až do konce roku, rodiče mohou se svými ratolestmi dorazit nasát vánoční atmosféru minulosti či si vytvořit pěknou ozdobu na stromeček v termínech, které Hudební divadlo vyvěsí na dveře svého ateliéru v Tomkově ulici na Velkém náměstí v Hradci Králové.

Program je vhodný pro děti z mateřinek a 1. stupně základní školy.

Výstavu navštívili i svěřenci třídy Mateřídouška hradecké Mateřské školy Milady Horákové.