Deset měsíců učení, přerušovaných občasným volnem, mají za sebou žáci základních a středních škol. Už jim zbývá pouze převzít vysvědčení a završit tak snahu uplynulého školního roku.

Dvouměsíční prázdniny čekají i na učitele. Jak studenti, tak i kantoři se jistě těší na nadcházející odpočinek, brigády, cestování a volný čas k nabrání sil do dalších let studií a vyučování. I když se říká, že děti v českých školách jaksi hloupnou, faktem je, že se nároky na jejich vzdělání na druhé straně zvyšují. Přece jenom získat dobrou práci bez slušného vzdělání úplně snadno nelze. Proto si oba tábory, totiž vzdělávaní a vzdělávající, zaslouží odpočinek.

„Na prázdniny se už moc těším, asi si najdu i nějakou brigádu, abych měla peníze na cestování a výlety. Vysvědčení mám průměrné, ale končím až za rok, takže pořád zbývá dost času na zlepšení, protože chci určitě pokračovat v dalším studiu,“ uvedla studentka hradeckého gymnázia, která si přála zůstat v utajení. Učitelé a pedagogičtí pracovníci jsou natěšení na prázdninové volno, díky němuž nabudou nových sil pro další výuku. „Na dvou měsíční volno se těším velice. Čas strávím aktivním odpočinkem, čili turistikou a nějakou cestou směrem na jih, abych se naslunil. Jinak školní rok byl zdařilý a experimentální zároveň. Měli jsme státní maturity, v nichž jsme dopadli nejlépe ze všech hradeckých škol,“ prozradil ředitel hradeckého biskupského gymnázia Jiří Vojáček. Poslední den ve škole má i své stinné stránky, neboť se ukáže, kdo a jak v daném roce studoval. Ne každý žák je premiant třídy a studijní typ. Jsou i žáci, kterým se rok nezdařil, ať už formou špatných známek na vysvědčení či dokonce propadnutí. Právě ti se mnohdy bojí přijít domů k rodičům se špatnými známkami, protože se obávají jejich reakcí a následných trestů. „V republice dochází ročně k pár případům, kdy dítě neunese tíhu požadavků svých rodičů a skončí tragicky. Jinak je to mýtus. Avšak pokud rodič zkolabuje a zmlátí dítě za prospěch, tak je hloupý. Není to problém dětí, ale rodičů, kteří mají nereálné požadavky. Každý rodič musí vědět už dávno před rozdáním vysvědčení, jaký prospěch jeho syn či dcera bude mít,“ řekl ředitel královéhradecké pedagogicko – psychologické poradny Václav Mrštík.

Linka důvěry radí

Vedoucí pobočky Modré linky důvěry poukázaly na skutečnost, že děti jim volají už na začátku června s obavami ze špatné známky nebo prospěchu.
„Pokud mají strach co bude, radíme dětem, aby okamžitě informovaly rodiče a neodkládaly vzniklou situaci. Měly by si také připravit záložní plán s tím, že svůj prospěch na příště zlepší. Pokud mají obavu, jak rodiče jejich sdělení přijmou, mají si s sebou vzít oporu, další osobu,“ prozradila vedoucí brněnské Linky důvěry Bohuslava Horská, jejíž pracovníci procházejí před samotným výkonem práce speciálním školením pro krizovou intervenci.