Na devět dní si žáci Základní školy Pouchov spolu se svou učitelkou angličtiny Evou Humlovou „odskočili“ do Afriky.
„Rozhodli jsme se navštívit čtrnáctiletého Mwabariho, kterého jsme na dálku adoptovali,“ upřesňuje kantorka, která s neobvyklým nápadem odjet do keňského Nairobi, přišla. Školáci tak na vlastní oči poznali, jak vypadá den v africké škole.

„Měli jsme možnost zúčastnit se dopoledního vyučování. Velmi se mi líbilo, že se učí tak trochu open air. Tedy, že třídy jsou v domcích, kde sice jsou okna, ale bez skel. Máte pořád pocit, že jste venku v přírodě,“ popisuje některé zážitky Eva Humlová.
V jednotlivých předmětech se však afričtí žáci učí podobné věci jako ti čeští.
„Navštívili jsme hodinu přírodních věd, která v sobě zahrnuje chemii, přírodopis i fyziku. Děti měly radost, že látku znaly, probírala se skupenství. Další hodinu bylo náboženství, to u nás na klasických školách není, takže o tom jsme společně diskutovali,“ uvedla kantorka. Největší rozdíl však podle ní spočívá v chování žáků.

„Přestože je ve třídě až sto dětí, chlapci a děvčata mají k učiteli obrovský respekt a bedlivě mu naslouchají. Pokud kantor děti pobídl, ochotně na otázky odpovídaly. U nás máte kolikrát ve třídě jen dvacet dětí, a přesto tam vládne nekázeň. V tomhle je jejich mentalita jiná, a vůbec celkově naše evropské přemýšlení tam neplatí,“ dodává.
Sám Mwabari však byl spíš nervózní. Pozornost se najednou stočila jen na něj a pocítil to také ve škole.
„Při hodině ho učitelé pořád vyvolávali. To by asi nikomu nebylo zas až tak příjemné, ale určitě měl radost. Podařilo se nám ho několikrát v soukromí rozesmát, když mu děti předávaly dárky,“ doplnila Humlová.

Česká výprava si však dávala velký pozor, aby je někdo neokradl. Navíc běžný život v Africe je doprovázen chudobou, jež je cítit na každém kroku. Avšak chudoba v evropském měřítku má pro obyvatele afrického kontinentu úplně jiný význam.

„Na jednu stranu tam žijí ´hůř´ než my, ale zároveň mám pocit, že pro ně to tak prostě je a žijí šťastněji než my,“ poznamenala Eva Humlová.
Více informací o zážitcích, které si hradečtí školáci z Keni přivezli, najdete na webové adrese:
hradecky.denik.cz/kena