Na malé i velké příchozí čekaly tvořivé dílny, děti si s radostí vyrobily slepičku z kartonu, do které si obarvily vajíčko, vytvořily velikonoční přáníčko nebo vajíčko z papíru. Velký úspěch mělo také pečení jidášů a výroba ozdobných ptáčků do květináčků. Návštěvníci si také pochutnali na makovci, mazanci a vajíčkové pomazánce.   (zum)

Šrámkův statek zažil velikonoční výstavu i soutěž o nejhezčí kraslici a dekoraci

Hradec Králové - Šrámkův statek v hradeckých Pileticích otevřel své brány lidem i o uplynulých Velikonocích. Návštěvníci měli počínaje Zeleným čtvrtkem až do Velikonočního pondělí možnost vyzkoušet si vlastní zručnost pod zkušeným dohledem lektorek z hradeckého Klubu lidové tvorby nebo potěšit sebe a své blízké nákupem lidového výrobku. Součástí výstavy byla prezentace velikonočních prací a jarních dekorací, jimiž se představili děti, žáci a studenti se sluchovým nebo logopedickým omezením královéhradecké Mateřské, základní a střední školy Štefánikova 549 a žáci keramického kroužku Základní školy z Pouchova. Zájemci mohli hlasovat o nejhezčí kraslici nebo dekoraci, pocházející právě z rukou tvůrců zmíněných škol.

„Na statku jsem poprvé. Někteří z nás nevědí, jak mají Velikonoce vypadat, jaká jídla se mají vařit a jak má vypadat dekorace. Nakupujeme v hypermarketech, což je mnohdy ubíjející," řekl Bohuslav Zeman Hradce. „Mně se nejvíc líbí klid, který tu na rozdíl od shonu ve městě v těchto dnech panuje. Roubenka má svoji duši," řekla za pořadatele Jitka Kučerová z královéhradecké kulturní a vzdělávací společnosti.   (ež)