Sníh a mráz konečně dorazil i do krajské metropole. Řidičům i chodcům bílá pokrývka nadělala vrásky, děti se ale radují. Konečně totiž mohou vytáhnout sáně a boby a užívat si zimních radovánek i v centru města.

Hradecké technické služby totiž  společně s dobrovolnými hasiči nejmenším dokonce začaly v pondělí zasněžovat část stráně v Šimkových sadech. Hasiči zásobují zapůjčené sněžné dělo vodou střídavě ze dvou cisteren.

„Dobrovolní hasiči jsou v průběhu pracovního dne ve svých zaměstnáních a mohou se tedy této činnosti věnovat až odpoledne a večer. Dvě posádky tvoří celkem čtyři lidi, cisternové vozy pocházejí z výbavy dobrovolných hasičů města Hradce Králové," upřesnil Jiří Kubec, velitel královéhradeckých dobrovolných hasičů.

Zasněžována je stráň v části Šimkových sadů poblíž okružní křižovatky nedaleko Gayerových kasáren. Technický sníh musí po nasněžení nejprve „uzrát", což trvá řádově několik hodin.

O délce zasněžování rozhodne počasí a technické možnosti, dobrovolní hasiči jsou připraveni pomáhat i v dalších dnech.

„Přípravy na tento projekt se rodily už během vánočních svátků s tím, že o spuštění akce rozhodnou příznivé klimatické podmínky. Ty nastaly s příchodem větších mrazů," dodala Magdaléna Vlčková, mluvčí královéhradeckého magistrátu.

Stroje pracují

Technické služby také od ranních hodin solí a odklízejí sníh nejen ze silnic ale také čití chodníky pro pěší. Jak už je to v Hradci Králové zvykem, sníh nezastaví ani některé cyklisty. I pro ně zametají stroje cyklostezky.

Podle meteorologů ale mráz začne ustupovat. Teploty lehce pod nulou čekají Hradecko ještě během zítřejšího dne, v pátek už se má rtuť teploměru pohybovat mezi dvěma až pěti stupni Celsia. Ukázat by se mělo také sluníčko při polojasné obloze.