„Naším cílem bylo dětem ukázat ty nejzajímavější místa Krkonoš," říká zástupce ředitele ústavu a vedoucí tábora Jiří Maléř.

Dvakrát byly na Černé hoře, navštívily pramen Labe, podívaly se do Špindlerova Mlýna a pěšky vyšlapaly až na vrchol Sněžky. Většina z šestnácti dětí byla na nejvyšší hoře České republiky poprvé v životě. Celkem ušli všichni účastníci tábora i přes nezvykle horké počasí 111 horských kilometrů, za což byli po právu odměněni takzvaným Krakonošovým diplomem.

Dlouhé túry dětem podle jejich slov nevadily, s nadšením ale vzpomínají i na další části programu. Hned první den navštívily lanové centrum, sbíraly také borůvky, zahrály si minigolf nebo se projely na bobové dráze. „Ta byla ze všeho nejlepší, ale i ty výšlapy jsem si užil," hodnotí program Petr. Adamovi se zase nejvíce líbilo u pramene Labe. „A já nejradši vzpomínám na koupaliště Sejfy," přidává Anička.

Tábor byl podle všech úspěšný. „Myslím, že se letos po všech stránkách vydařil," hodnotí jeho vedoucí. A mladší účastníci hromadně dodávají, že by se do Krkonoš určitě rádi vrátili.

Neuvěřitelná vstřícnost

Většinu skvělých zážitků z Krkonoš mohli vedoucí dětem dopřát jen díky vstřícnosti místních. Zdarma je uvítali v lanovém centru a na minigolfu v Janských Lázních, na bobových drahách ve Špindlerově Mlýně i Mladých Bukách, v infocentru ve Svobodě na Úpou, kde se setkaly s Krakonošem, na rozhledně na Černé hoře, v bazénech a vířivkách hotelu Omnia  nebo na koupališti Sejfy.

S velkou ochotou se tábor setkal na lanovkách, které je vyvezly na Velkou Úpu, Černou horu, Medvědín nebo také dolů ze Sněžky. Po náročné celodenní túře děti zdarma svezl autobus technických služeb ve Špindlerově Mlýně. S výraznou slevou děti navštívily i pevnost Stachelberg a bazén v hotelu Energetik. Na Luční boudě pak vedoucí uvařil zdarma pro všechny polévku, na horské farmě na Růžové hoře zase čaj.

„S obrovskou vstřícností se setkáváme každý rok, není to ale samozřejmost a moc za to všem děkujeme," říká Jiří Maléř.

Tomáš Kulhánek