Život se se žádným ze třiačtyřiceti dětí, které nyní žijí v nechanickém dětském domově, rozhodně nemazlil. Mnohé z nich si do života nesou nějaké trauma, proto si nyní užívají klid a pohodu. V sobotu zde připravili den otevřených dveří, takže si zájemci mohli prohlédnout celé zázemí domova.

„Klid u nás rozhodně nemají. Nechceme totiž z dětí vychovat „skleníkové květinky,” které se o sebe nedokážou v budoucnu postarat,” uvedl ředitel nechanického dětského domova Luboš Holeček. Děti si musejí uvědomit, že jim nikdo nic nedá zadarmo. Každé z dětí by mělo být praktické, takže je tu od mala učí starat se jeden o druhého. Samozřejmostí je proto pomoc starších mladším. O svátcích a víkendech si děti v rodinných bytech pod dozorem vychovatelky samy vaří, učí se péct, vyperou si prádlo, připravují se do školy… Samy se také podílejí na pracích na zahradě. „Možná vědí víc než městské děti. Vědí například, jak ze semínka roste ředkvička nebo kedlubna, protože se o ně na zahradě samy starají. Zasadí je, plejí záhony,” usmál se ředitel. Uvedl, že to chce hodně trpělivosti, například i s jejich kapesným. „Je to další poučení do života. Že musí s penězi hospodařit, a ne je první den utratit. Je jasné, jsou to děti, a tak si koupí chipsy, to my bychom nekoupili. Nebo zajdou pro nanuka, na zmrzlinu, v krámě si vyberou bonbony. Ale od začátku vědí, kolik mají na měsíc,” dodal Holeček. Ani samotný domov nemá peněz nazbyt, a tak především starší děti přiloží ruce k dílu. Včera například byly uklízet dvě lesní paseky, aby byly peníze na dětský den. Nebo sbírají papír, kaštany, pet lahve a víčka od nich.

A co škola? „Po pravdě řečeno jsem hrdý na ty, kteří vystudovali střední nebo vysokou školu. Na straně druhé jsem rád, když se dětem krok do života povede a je lhostejné, jestli jsou vyučení nebo mají vysokoškolský diplom či maturitu. Zatím se nám to daří zhruba z pětasedmdesáti procent,” dodal. Zákonitě se snaží těm, kteří z domova odcházejí, pomáhat při prvních krocích do samostatného života. „Většinou jim zajistíme vybavení, alespoň to základní, a platíme za ně první dva měsíce nájem. Když odcházejí, mají práci. A když jsou problémy, mohou se na nás obrátit,” řekl.

Při skromných podmínkách se domov snaží prostředí pro děti zmodernizovat. Vyměnili tu okna, před domem a na dvoře je nová dlažba, došlo na zateplení střechy, nové topení a sociální zařízení.

Není třeba snad ani připomínat, že tady vítají každou pomoc.