Vypjaté emoce, hecování a skvělé sportovní výkony. I tak vypadalo zápolení možná budoucích olympioniků na hřišti u Základní školy Štefcova. Několik desítek žáků základních škol rozhodně mělo o co soutěžit.

V Hradci Králové se 5. května po deváté hodině uskutečnilo okresní kolo projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů. „Celkem je tady šest škol z okresu Hradec Králové, z nichž byli vybráni ti nejlepší sportovci," přiblížil hlavní organizátor Martin Koláček ze Základní školy Štefcova.

„V různých kategoriích jsou zde zastoupeny ročníky 1999 – 2004," doplnil. Soutěžilo se celkem v šesti disciplínách – 60 metrů sprint, hod medicinbalem, trojskok z místa, kliky, přeskoky přes švihadlo, 1000 metrů běh. Poslední disciplínu bylo možné vyměnit za driblink s míčem.

Každá z disciplín se bodovala a body se sčítaly. Vítězná škola s ročníky 2000-2003 kromě poháru a medailí získala možnost zúčastnit se krajského kola soutěže. Tam se měli možnost probojovat také dva nejlepší jednotlivci (dvě dívky a dva chlapci) v ročnících 1999-2004.

„Účast je čest a nemusím do školy"

Akce měla u dětí podle reakcí jednoznačně úspěch. „Líbí se mi účel rozvíjet pohyb u dětí a je krásné, že někdo takovou akci pro nás pořádá," sdělil své dojmy Matouš Kubias ze ZŠ Praskačka. „Je pro nás čest se soutěže zúčastnit," dodala Nela Matesová, taktéž ze základní školy Praskačka.

Některé děti samozřejmě ocenily i jiné výhody sportovního dne. „Je to super, nemusíme do školy a můžeme si dělat, co se nám chce," prohlásila rozjařená Lucie Mottlová ze ZŠ Štefcova. „Je tu legrace a mezi disciplínami máme čas na odpočinek, takže se moc neunavíme," doplnila svou spolužačku Kateřina Jakubská.

Akce, která se pořádá po celé České republice, vychází z podnětu olympijských vítězů v desetiboji Romana Šebrleho a Roberta Změlíka. Ti si pro žáky základních škol připravili pohybový program s názvem Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Cílem projektu je zvýšit aktivitu dětí a sportovním talentům poskytnou dostatek prostoru k rozvíjení. Celorepublikové finále se uskuteční v září.

Jakub Vrba