Vlivem velkého provozu mají učitelé i žáci často problém přejít přechod pro chodce, který se nachází v bezprostřední blízkosti kruhového objezdu. Bezohlední řidiči na čekající chodce neberou podle ředitelky školy Hany Pacákové zřetel. Hluk také ovlivňuje samotné vyučování.
Obec požaduje aspoň semafory


„Větráme pouze o přestávkách. Během hodin musí okna zůstat zavřená, jinak není nic slyšet. Při procházkách se snažíme přechodu vyhnout, nebo dlouho čekáme, až nás projíždějící auta pustí,“ popisuje ředitelka Pacáková. „Každé ráno stojíme u přechodu s terčíkem a pomáháme žákům přejít bezpečně na druhou stranu. Proto raději chodíme do polí nebo na hřiště, abychom se silnici vyhnuli. Uvítali bychom světelnou signalizaci, která by nám situaci usnadnila,“ pokračuje.

Potvrzuje to i nedávná zkušenost, kdy neukázněný řidič nedobrzdil a narazil do stojícího auta, které se posunulo přímo do přechodu. „Chodci byli naštěstí již na druhé straně, a tak se nikomu nic nestalo,“ dodala.

Také starosta Vladimír Kosina není ze současné situace nadšen. Proto s dalšími představiteli obce i sousedního Chlumce nad Cidlinou tlačí na Ředitelství silnic a dálnic, aby tady kromě jiného zřídilo na dvou přechodech semafory. Ty by měly v obci zvýšit bezpečnost chodců. Investor však zatím neví, kdy se podaří přechody semafory osadit.

„Hledáme takové technické řešení, aby auta neucpala kruhový objezd,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Vápeníková.
Lidé z Nového Města bydlící v sousedství silnice jsou ze současného stavu zoufalí.

Prosincové zprovoznění dálnice až téměř k Hradci jim od kamionů nepomohlo.
Těžká doprava totiž úsek mezi Chlumcem a Libišany nemůže kvůli nedokončení dálnice využívat a musí dál jezdit po staré silnici, a tudíž přes Nové Město. Jedním z hlukem nejvíce zasažených domů je kromě školy stavení manželů Zavoralových.
„Náš dům stojí před kruhovým objezdem, takže auta před námi brzdí, rozjíždějí se a řadí. Ve dne i v noci. Jsme z toho zoufalí, nemůžeme ani větrat. Když už, tak to děláme neobvyklým způsobem. Manželka stojí venku, já jsem u okna a když nic nejede, otevřu okno. Pokud mě upozorní na auta, zavírám. Moc ale nevyvětráme, protože se tady neustále tvoří kolony a okna máme ani ne tři metry od silnice,“ stěžuje si důchodce Jaroslav Zavoral.