„Celková kapacita dětského domova je 48 dětí. Počet umístěných ratolestí stále klesá, což je dobře,“ upřesnil ředitel domova Luboš Holeček. Příspěvky od Královéhradeckého kraje jako zřizovatele domova však pokryjí jen základní potřeby. Na další věci si musí domov sehnat prostředky vlastní silou.

„Při dětském domově pracuje také občanské sdružení, jehož členové jsou zaměstnanci zařízení. Toto sdružení zajišťuje peníze například na letní pobyty dětí a další aktivity, jako jsou vybudování posilovny a venkovního hřiště nebo nákup jízdních kol,“ doplnil ředitel.

Po přestavbě, která se před lety uskutečnila, funguje dnes dětský domov jako zařízení rodinného typu. Děti jsou rozděleny do několika skupin, z nichž každá obývá jeden z bytů. Ten je vždy kompletně vybavený.

Dětské domovy jsou velmi často moderně zařízené a kraje investují velké peníze na jejich přeměnu v zařízení rodinného typu. To je však podle kritiků zásadní chyba.

„Takový dětský domov je stále především ústav, s výchovou v rodině se nedá srovnávat,“ myslí si Petra Štěpková z nadace Rozum a Cit, která podporuje pěstounské rodiny. Podle ní je nutné počet dětí v ústavech snížit.

S tím paradoxně souhlasí i ministerstvo práce a sociálních věcí, přestože stát ročně buduje stále nové dětské domovy. Podle ministerstva školství to odpovídá celoevropskému trendu. „Kolegové, kteří se problematikou zabývají, soudí, že situace je v západní Evropě v mnohém podobná,“ říká Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství. S tím však občanská sdružení podporující pěstouny nesouhlasí.

„Je to pro mně nepochopitelné, trend v Evropě je přesně opačný,“ říká Štěpková. Vzápětí však dodává, že se snad už blýská na lepší časy.

Jiří Sezemský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí upozorňuje, že finanční podpora pro pěstounské rodiny se v posledních letech výrazně zvýšila. „Peníze samozřejmě nejsou všechno, pěstouni potřebují také odborné poradenství, jak se o děti starat. Stát však naštěstí v této oblasti pomalu začíná spolupracovat s neziskovými organizacemi,“ dodala Štěpková. (sir) S přispěním Martina Dohnala