Menší zájem je v porovnání s předchozími roky o dražší tábory. Totéž platí i pro Pardubický kraj. Podle pořadatelů táborů se stále snižuje zdravotní kondice dětí a jejich ochota k fyzickým výkonům.
„Zájem o tábory je srovnatelný s předchozími roky, pokles zájmu je u dražších táborů, například o desetidenní zájezd do Španělska, ten jsme obsadili jen z poloviny,“ uvedla ředitelka Střediska volného času Déčko v Náchodě Ludmila Pohanková. Tábor na pobřeží Costa Brava je s cenou kolem 6000 korun nejdražším v nabídce náchodského Déčka.
„Krizi pociťujeme také v tom, že je oproti předchozím rokům méně dětí, které jedou na více táborů během léta. Dříve nebyly výjimkou děti, které byly na třech táborech z naší nabídky,“ dodala.
Dům dětí a mládeže v Litomyšli na Svitavsku na prázdniny připravil dva týdenní příměstské a dva dvoutýdenní stanové či chatkové tábory v nedalekém okolí. Nabízejí výtvarné a sportovní aktivity a odehrávají se v duchu starověkého Egypta nebo „postapokalyptického Japonska“. Naplnit ty delší je stále obtížnější, příměstské bývají obsazené velmi rychle.
„Kromě finančních nároků na rodiny se na tom podepisuje i počasí, když rodiče slyší o stanech nebo chatkách, hned vidí všechno velmi černě,“ uvedl ředitel organizace Lubor Urbánek. Účastníci zůstávají táborům věrní i léta, podle Urbánka jsou ale stále línější. „Mají víc odpor k delším pěším pochodům,“ poznamenal Urbánek.