"Rádi bychom, aby diagnostický ústav nebyl vnímán jen jako pasťák nebo restriktivní zařízení sloužící dětem, které mají závažné problémy a jsou zde umístěny na základě rozhodnutí soudu. Chceme se představit jako zařízení, které nabízí celý komplex propojených služeb. Nejsme zařízení za trest, ale pro pomoc dětem a jejich rodinám,“ prohlásil ředitel ústavu Pavel Janský.

Dětský diagnostický ústav hodlá postupně rozšiřovat své služby, nově nabízí třeba dobrovolné pobyty v samostatné skupině, chce zřídit krizová lůžka pro děti a podobně.

Plná kapacita diagnostického ústavu v Plotištích je 48 dětí, avšak jejich počet se v průběhu roku mění. Nyní jich je zde umístěno kolem třiceti, ovšem například koncem školního roku kapacita nestačí. Případné rozšíření ústavu však podle ředitele není cestou správným směrem. Stávající systém ústavní péče je totiž kritizován pro velký počet dětí. „Chceme nabídnout alternativu,“ plánuje Pavel Janský. „Doufám, že se nám v rámci pilotního projektu podaří ve spolupráci s orgány sociálně právní ochrany snížit počet dětí umisťovaných do ústavní péče,“ dodal.

Součástí dne otevřených dveří bylo vystoupení kouzelníka Miloše Malého, známého z finále nedávné televizní talentové soutěže. „Část programu nazkoušel s dětmi,“ kvitoval zástupce ředitele ústavu Jiří Maléř.