Zrušené nebo chybějící přechody pro chodce nedají spát některým obyvatelům okresu. Na určitých místech byly zrušeny zcela, jinde místo nich vznikla nová přechodová místa. Podle odborníků ale vymizely přechody, které byly pro pohyb chodců nebezpečné.

Lidé se bojí, bez přechodu je prý velmi nebezpečné přejít frekventovanou silnici. „Přechod nám v obci chybí, dříve tu byl, nově už ho ale nenamalovali. Jsem už starší, než přejdu silnici, tak mi to trvá a v tomto provozu mám opravdu strach, se po silnici pohybovat," prozradila Deníku obyvatelka Rybné nad Zdobnicí, která nechtěla být jmenována. Podle ní by ale přechod v obci na silnici směrem na Žamberk neměl chybět.

Nebezpečný přechod

Odborníci to ale vidí jinak, přechod v Rybné byl  před několika lety zrušen, protože byl nebezpečný. „Z hlediska bezpečnosti byl tento přechod opravdu nevyhovující, byl namalován přes příliš širokou silnici a nebyl nijak osvětlený. V takových případech je lepší, když přechod na místě není vůbec," vysvětluje vedoucí rychnovského dopravního inspektorátu Rudolf Petřík.

Většina už ze silnic zmizela

Po úpravě pravidel silničního provozu z roku 2000 se na tuto problematiku začala dopravní policie více zaměřovat. Většina nebezpečných přechodů tak ze silnic Rychnovska již vymizela.

Některé přechody totiž nesplňovaly nastavené standardy, byly například nevhodně umístěné a místo toho, aby zajistili chodcům bezpečné přecházení, bylo to spíše naopak.

Mnohdy je zebra na silnici spíše na škodu.

„Chodci jsou paradoxně na přechodech méně ostražití, nesledují okolní provoz, i když se pohybují na nebezpečném místě. Domáhají se nových přechodů, ty ale vzniknou dvacet metrů od křižovatky a lidé po nich nakonec stejně nejdou," upozorňuje na nebezpeční Rudolf Petřík.

Podle jeho slov je velmi nebezpečná „zebra" také v blízkosti semaforů. Chodci by tak měli být ostražití například u rychnovské herny Typos, řidiči zde totiž sjíždí ze Sokolovské ulice poměrně velkou rychlostí, spěchají aby stihli zelenou a chodce pak sledují pouze minimálně.

Situace je 
v současnosti lepší

Nebezpečný přechod  byl také v Dobrušce na hlavní silnici směrem na Náchod, kudy místní chodili do místní části Křovice a také u benzinové pumpy, který vedl ke hřbitovu.

Podle odborníků zde hrozilo chodcům velké nebezpečí, přecházeli po něm totiž čtyřproudovou silnici. V současné době už Dobrušce fungují takzvaná  místa pro přecházení, které si město opravdu chválí.

„Od té doby se v těchto místech rapidně zvýšila bezpečnost. Z Křovic chodily děti do školy,  musely přecházet frekventovanou silnici, teď je místo osvětlené a provoz brzdí ostrůvky. Jako první jsme se ale zaměřili na přechod u benzinové stanice směrem ke hřbitovu, který byl strašně dlouhý. Senioři zde měli problém vůbec stihnout přejít," uvedl Petr Lžíčař, starosta Dobrušky.

Místa pro přecházení
- V posledních letech přibyla místa pro přecházení s ostrůvky, podle odborníků jsou totiž daleko bezpečnější.
- Pro chodce tak vznikne díky ostrůvkům menší přecházecí plocha, na silnici se tak vyskytují co nejkratší dobu.
- Středový ostrůvek také zpomalí projíždějící auta.
- Chodec může mít falešný pocit bezpečí v případě, že se blíží k přechodu pro chodce a naopak na tomto místě ho to nutí dbát zvýšené opatrnosti.