Na úterním zasedání to schválili hradečtí zastupitelé. Návrh, aby Wonka, který zemřel v dubnu 1988 za nevyjasněných okolností v hradecké věznici, schválili v srpnu radní.

„Wonka ukázal, že volby v bývalém Československu byly jen fraškou,“ řekla během jednání zastupitelů Lenka Jaklová (TOP 09). Wonka byl pro své názory vězněn komunistickým režimem třikrát, naposledy od 5. dubna 1988 pro maření výkonu rozhodnutí soudu o ochranném dohledu. Na jeho pohřbu se sešlo zhruba 2000 lidí, především signatáři Charty 77 a členové Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Wonka na sebe upozornil například v roce 1986, kdy chtěl jako nezávislý kandidovat do tehdejší Sněmovny lidu Federálního shromáždění, tedy parlamentu československé federace.

Pro udělení čestného občanství Wonkovi hlasovalo 27 zastupitelů z celkového počtu 34, ostatní se zdrželi, byli proti či nehlasovali. Po Pavlu Wonkovi je v Hradci Králové už pojmenovaná jedna z ulic v centru, v roce 2003 byla na budově tehdejšího krajského úřadu odhalena jeho pamětní deska.

Magistrát v minulých dnech dal do pořádku seznam lidí, kteří obdrželi čestné občanství města. Vzhledem k tomu, že u tří jmen se nedohledaly příslušné dokumenty, musela být ze seznamu vyškrtnuta.

Jde o Andreje Ivanoviče Jeremenka – maršála SSSR, Jozefa Šoltése – ministra mimo službu a I. N. Kuroščepova – vojáka SSSR.

Seznam byl výrazně pokrácen v devadesátých letech minulého století, kdy z něj zmizel například J. V. Stalin, Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Zdeněk Nejedlý a další.

(hod, čtk)