Romové si za své problémy můžou sami a nikdo je tu nediskriminuje, posílají lidé z regionu vzkaz ochráncům lidských práv. A vyslali ho nejen představitelé většinové, „bílé“ společnosti, ale i někteří Romové. „Zpráva není objektivní. Dost cikánů si za své problémy může samo. Základ je v rodině, a proto se ptám – proč mnohé romské děti neumí česky, nezvládají proto základní školu a končí ve zvláštních? A proč se naopak řadě jiných cikánů ze snaživějších rodin podařilo dostat na střední školy?“ řekl romský předák z Hradce Králové František Kolář.

Zpráva prestižní mezinárodní organizace Amnesty International kritizuje právě vysoké počty romských dětí ve speciálních školách. My je tam ale neposíláme, kontrují východočeští kantoři. „Zpráva není pravdivá. Každá škola má dnes vlastní vzdělávací program šitý na míru jejím žákům. Problém ale je v důslednosti některých dětí či rodičů. Často nevidí cíl snažení. Podaří se jim třeba dostat se na učiliště, ale brzy z něj odcházejí,“ řekl Richard Špringer, ředitel základní školy v Jaroměři, která se ještě nedávno nazývala „zvláštní“.

Mnozí romští rodiče navíc ani nemají zájem o vzdělání svých dětí a podle kantorů speciálních škol je upřednostňují sami. „Ze základních škol nejsou děti vylučovány. Jde jen o jejich předpoklady. Problémem jsou například nedostatečné sociální návyky. Přitom by stačilo, aby rodiče využívali poslední rok mateřských škol, kde by si je děti osvojily,“ přidal se šéf sociálního odboru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.

Nesouhlas u řady odborníků vzbudily i výtky o diskriminaci Romů při hledání práce. „Problém však je, že 80 procent nezaměstnaných cikánů leží do 11 hodin v posteli,“ upozornil romský předák Kolář. V Jičíně nedávno seřval Rom ředitelku úřadu práce za to, že ho nutí hledat si práci. Považoval to za diskriminaci. Jeho „bílí“ sousedé ve vesnici totiž jsou také na dávkách.