Divadlo v autobusu, ve stanu, v šapitó, pantomima, lekce tance, výtvarné dílny, bleší trh, zpěvomat - zkrátka na dvě stovky umělců z nejrůznějších koutů země. To je Open air program divadelního festivalu, který v sobotu s festivalem začíná.

Ulice, nádvoří, zákoutí starého města se zaplní muzikanty, herci…

Scény na čerstvém vzduchu šperkují i netradiční projekty. Třeba zpěvomat. „Zpěvačka Ridina Ahmedová se skupinou dobrovolných zpěváků připraví pro královéhradecké ulice kouzelný hudební nástroj, znějící na přání pro uši náhodných kolemjdoucích," vysvětluje Martina Erbsová, která se o Open air program stará.

Od loňského ročníku se samovolně přidává i tzv. off-off program, který spontánně vytváří divadelníci, umělci a hudebníci, kteří se do výběru OAP nedostali, případně se na základě výzvy nepřihlásili anebo si nezávisle chtějí vyzkoušet veřejné vystoupení. Mezi ně se dostal i Paul Edwards, který na hradeckém soukromém gymnáziu učí angličtinu. „Slavil jsem v hospodě,  začal jsem zpívat Twist and shoud od Beatles a oslovili mě organizátoři z divadelního festivalu, ať vystupuju na ulici, tak jsem do toho šel," líčí vznik svého angažmá Paul Edwards.

Ve festivalové mapě naleznou diváci celkem 14 oficiálních míst, tradičně se bude hrát v atriích Městské hudební síně a Radnice, v paláci Komenium, Pivovarském a Malém náměstí a samozřejmě v šapitó v Žižkových sadech. K dispozici bude i Gočárovo schodiště. Dále se bude hrát například na Jižních terasách, na nábřeží a v Café náplavka.

V sobotu se začíná v divadle Drak v deset hodin dopoledne Indiánskou pohádkou, v Klicperově divadle v sedm hodin večer festival slavnostně zahájí Amadeus.

Taháky festivalu? Donutilové a La Putyka
Jaká zvučná jména a které kvalitní soubory ozdobí letošní ročník festivalu Divadlo evropských regionů? Tak například herci Miroslav a Martin Donutilovi, režisér Jan Hřebejk, zakladatel divadla Cirk La Putyka Rosťa Novák, hvězda slovenského filmového a divadelního nebe Emília Vášáryová. Dále přijede Slovenské národní divadlo Bratislava, brněnské Divadlo Husa na provázku, Tmuna Theatr z Tel Avivu, Divadlo VOSTO5, Cirk La Putyka, Theatre Mukamas z finského Tampere, Švandovo divadlo Praha, Divadlo NIE, Dana Batulková, Martin Huba, rakouští divadelníci a další.