Stalo se tak u příležitosti dvacátého výročí od založení hradeckého divadla Jesličky, v němž Josef Tejkl až do své smrti působil.

Samotné „Jesličky“ mu uctily památku svým oficiálním přejmenováním. „Když jsme začali připravovat program k dvacátému výročí od založení Jesliček, tak ta změna názvu prostě nějak vyplynula,“ komentuje Jan Dvořák, Tejklův přítel a pedagog ZUŠ Střezina. Nový název divadla zní „Jesličky Josefa Tejkla“.

Hlavními iniciátory vzniku pamětní desky byli Roman Grym a Oldřich Semerák, dlouholetí Tejklovi přátelé. Deska se nachází na rohu Velkého náměstí a Špitálské ulice, přímo na domě, kde divadelník žil.

Josef Tejkl v Hradci působil především jako pedagog, režisér a herec Divadla Jesličky. Dále pak jako vedoucí souboru Samohana, který v době jeho působení velice často vystupoval v hradeckém AC Clubu i jinde po republice. Jakožto autor divadelních her získal čtyři nominace na Cenu Alfréda Radoka a v roce 2002 i ocenění Zlatý Alois.

Když se nevěnoval divadlu, cestoval po horách. Nejen českých, ale i světových. Zdolal celou řadu vrcholů a z velké části výprav připravil zajímavé reportáže. Hory se mu bohužel 4. dubna 2009 staly osudnými. Zemřel ve věku 56 let na Králickém Sněžníku.

(dk)