Rozhovor s primátorem o odvolání čtěte ZDE:

Radní se neshodli na slevě z ceny prodávaných domů v centru. Před zasedáním zastupitelů se sejde vládnoucí koalice.

Rok a půl před dalšími komunálními volbami se proti vedení města vzbouřila část obyvatel. Hradecká občanská iniciativa (HOI), která hájí zájmy lidí při chystaném prodeji čtyř desítek městských domů v centru, podala na magistrát písemný návrh na odvolání primátora Otakara Divíška adresovaný zastupitelům a chystají demonstraci. Jádrem sporu je cena prodávaných domů.

„Důvodem našeho návrhu je porušení zákona o obcích a Ústavy České republiky, neboť primátor uvedl do městského zpravodaje Radnice, že první povinností demokraticky zvolených politiků je upřednostňovat zájmy většiny na úkor menšiny. Jednání primátora má opakovaně blíže k absolutistické monarchii nebo vládnutí Alexandra Lukašenka v Bělorusku než k západní demokracii jedenadvacátého století,“ uvedl Vladimír Horák z Hradecké občanské iniciativy.

Primátor Otakar Divíšek se k návrhu na odvolání nechtěl příliš vyjadřovat. „Odvolat mě mohou jedině zastupitelé, nebo odejdu sám, skončí volební období nebo budu muset umřít. Považuji to za nátlak na snížení ceny prodávaných domů,“ reagoval Otakar Divíšek.

Případným odvoláním primátora by se hradečtí zastupitelé měli zabývat v úterý 28. dubna. Na pondělí signatáři chystají manifestaci, která začne v 15 hodin na Masarykově náměstí. „Pak bychom se společně měli vydat k magistrátu. Je nám jasné, že vládnoucí koalice primátora neodvolá. Jde nám o to, aby si uvědomili, že jsou tam z vůle lidu a nemohou si dělat co chtějí,“ řekl předseda Hradecké občanské iniciativy Pavel Raiter.

Podle zástupců HOI už návrh na odvolání podepsalo přibližně 300 lidí a další podpisy přibývají. „Není to pouze otázka prodeje domů. Připojují se i další lidé, kterým není lhostejné, co se ve městě děje. Ať už se to týká firmy Atol nebo třeba problému v Březhradě,“ dodal Pavel Raiter.

O slevě z odhadní ceny budov v úterý opakovaně rokovali hradečtí radní. Na snížení se však neshodli. „Dohodli se, že se v příštím týdnu před zasedáním zastupitelů ještě sejdou kluby vládnoucí koalice. Uvažuje se totiž o tom, že by město lidem, kteří na byty kvůli svým příjmům nedosáhnou, umožní výměnu za jiný malometrážní byt,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda. Hradečtí radní původně navrhovali slevu dvacet procent z odhadní ceny bytů. Zastupitelé však koncem března nepřistoupili na 20, 30 ani 50 procent.

Přesné znění návrhu na odvolání čtěte níže:

Návrh na odvolání Ing. Otakara Divíška z postu primátora HK.