Na Plachtu by mělo doputovat asi pět divokých koní. Záleží ale na tom, kolik se jich podaří odchytit v rozlehlé rezervaci Milovice ve středních Čechách. Do Josefova a Hradce celkem dorazí osm až jedenáct divokých koní. „Minimálně u osmi zvířat je jasné, že by se odchyt měl podařit,“ uvedl předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř David Číp.

Kdy přesně v sobotu koně na obě lokality dorazí, není jasné. Ochránci přírody proto připravili bohatý doprovodný program, aby se zvědavci při čekání na zvířata nenudili. Na obou místech akce začne už po 9. hodině.

Koně se budou zatím pást v aklimatizačním ohradníku. V Hradci to bude kousek od rybníku Jáma. „Postupně je budeme přehánět po pastvinách, podle toho, kde to bude potřeba. Když ohradu vypasou, otevřeme ji veřejnosti a koně pustíme do jiné ohrady,“ popsal David Číp. Ohrady už jsou téměř postavené, pomocná ruka se ale ochranářům bude hodit. Případní dobrovolníci se mohou obrátit přímo na ochránce.

Podle Čípa se teprve uvidí, zda se vize v praxi osvědčí. „Bojíme se, aby býložravce lidi nekrmili. Koně tam budou kvůli tomu, aby spásali trávu, ne aby je lidé krmili rohlíky, to by pro ně bylo životně nebezpečné,“ zdůraznil Číp. Obává se i případné kolize se psy. Kvůli tomu budou obory hlídány kamerami i dozorem.

Původní divoký kůň byl lidmi vyhuben, exmoorský kůň z Milovic je ale jeho nejpříbuznější potomek, díky čemuž má unikátní vlastnosti. Například může být celoročně venku. David Číp doufá, že se jednou budou moci koně prohánět po naší krajině volně. „To by ale muselo být na místě, kde není mnoho lidí, ideální by byl vojenský prostor v Doupovských horách. Zatím však není vůle to prosadit,“ uzavřel David Číp.