"Publikum tady určitě není jiný, protože já už jsem tady viděl 50 procent lidí, co jsem vídal v Brodě. Takže si myslím, že se ta parta udržela," řekl ve středu po skončení svého vystoupení Vašek Bláha, zpěvák kapely Divokej Bill, jež do českobrodského areálu pravidelně jezdila z nedalekých rodných Úval u Prahy.

"Samozřejmě někteří slabší, pro které to bylo daleko, odpadli. Ale lidi se určitě táhnou za tou akcí a místo je neodrazuje tím, že je daleko," míní Bláha.

Spokojenost z přestěhování přehlídky do nové lokality netají Richard Krajčo, frontman kapely Kryštof, jež v posledních letech na Rock for People rovněž patří k jistotám na seznamu vystupujících. "My jsme se dneska shodli jednoznačně na tom, že tohle byl náš nejlepší Rock for People," řekl po vystoupení své kapely Krajčo. "Možná je to právě změnou toho prostředí," míní Krajčo; soubor má totiž právě na Královéhradecku a Pardubicku silné posluchačské zázemí.

Vašek Bláha si atmosféru jedné z největších domácích hudebních přehlídek může naplno vychutnat také dnes. Vystoupí na jedné z menších scén i se svou druhou skupinou Medvěd 009. Kapela na Rock for People hrávala již v jeho začátcích, když býval ještě nepříliš známou přehlídkou regionálních souborů. "S Medvědem jsme vydali novou desku, takže bych čekal, že lidi by mohli být dobří," prohlásil Bláha.

"S Medvědem se nám na Peoplu vždycky dobře dařilo, vždycky byl stan plný a lidi pařili," konstatoval Bláha. Atmosféru své oblíbené přehlídky proto chtěl loni přenést i na koncertní DVD, které s Divokým Billem natočil právě při festivalovém vystoupení. Ani po roce však novou nahrávku ještě nedokončili.

"Zaseklo se to na tom, že jsme zjistili, že jsme prostě utahaní," vysvětlil Bláha. "Kus jsme udělali, ale když jsme chodili do studia, tak to nefungovalo, jak byl člověk unavený," posteskl si. Muzikanti si proto naordinovali půlroční přestávku a celý materiál odevzdají k vydání na podzim, až poté si naplánovali prázdniny. "DVD máme odevzdat v druhé polovině října, takže 15. října se všichni chceme rozjet neznámo kam," dodal Bláha.

Jiří Janda