Současná podoba reformy veřejných financí přidělává vrásky na čele organizacím a firmám zaměstnávajícím hendikepované občany. Na Hradecku se tato situace dotkne malého, ale významného procenta firem.

„Je to velký problém. Některé chráněné dílny, kvůli celkovému snížení příspěvku na provoz i mzdu, možná budou muset snížit počet zaměstnanců, nebo provoz ukončit. My zatím nevíme, jak to bude dál, ale doufáme, že se nás to výrazně nedotkne,“ uvedl Luděk Panenka ze společnosti DOSIO, která zaměstnává sedm tělesně postižených občanů a zajišťuje hendikepovaným pohyb po městě. „Zaměstnanci pracují na pozicích dispečerů i řidičů, nebo jsou zastoupeni ve vedení společnosti,“ dodal.

Jiného názoru je ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. „Stává se, že firmy tento nejvíce využívaný příspěvek zneužívají a nepoužijí ho přímo na zaměstnance. Zaznamenali jsme i případ, kdy jeden plně invalidní důchodce byl zaměstnán u pěti firem,“ sdělil Horák. Doplnil, že nyní bude tento příspěvek, jenž je určen zaměstnavatelům, kteří mají více než 50 procent hendikepovaných zaměstnanců, vyplácen účelově a v menší míře. „To by mělo zneužívání zabránit,“ dodal.

Luděk Panenka ze společnosti DOSIO však oponuje, že opatření, která by zneužívání zamezila, jdou zabezpečit i jiným způsobem než plošným snížením dávek, které mohou být pro některé firmy likvidační. „Tito lidé si už jinde práci neseženou,“ uzavírá Luděk Panenka.