„Navrhujeme uzavřít konglomerát všech soudních sporů 'velkou nulou',“ řekl ve čtvrtek u Okresního soudu v Hradci Králové právní zástupce ČSSD Martin Vlk. Druhá strana se k tomu zatím nevyjádřila.

Krtička a sociální demokracie mezi sebou vedou tři soudní spory. Předmětem sporů se stal sál královéhradecké Střelnice, která patří ČSSD a kde Jaroslav Krtička provozoval svou taneční školu. Podnikatel tvrdil, že do oprav sálu investoval kolem deseti milionů korun, které chce vrátit. ČSSD po něm zase chce nájem, který jí prý deset let neplatil.

S exekucí na krku

„Máme tedy proti sobě vzájemné pohledávky a nyní jde o to, která pohledávka je vyšší a kdo bude komu co platit,“ vysvětlil Martin Vlk.

Případ je složitý. Ze tří soudních sporů byl zatím jen jeden rozhodnut pravomocně. Podle tohoto rozsudku má Jaroslav Krtička sociální demokracii zaplatit deset milionů korun. Na majitele taneční školy byla už před měsícem uvalena exekuce.

Na druhé straně v dalším soudním řízení Nejvyšší soud ČR rozhodl, že nájemní smlouva mezi podnikatelem a ČSSD je neplatná.

Otázka, čí pohledávka je vyšší, je v případu zásadní. „Ke konci loňského roku jsme proti panu Krtičkovi byli v převisu kolem tří milionů korun,“ uvedl Vlk.

Právní zástupce Jaroslava Krtičky Tomáš Těmín však má za to, že poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že nájemní smlouva je neplatná, není úplně zřejmé, na čí straně je převis.

„Ale protože se ty případy táhnou už jedenáctým rokem, je lepší udělat 'velkou nulu' a říci si, že soudní spory ukončíme a exekuce zastavíme. A nebudeme si vzájemně nic platit,“ uvedl právník Vlk. Podle něj jde ze strany ČSSD o vstřícnost.

Jaroslav Krtička se svou taneční školou vyhrál v roce 2002 výběrové řízení na pronájem kulturního domu Střelnice. Bývalé kino přebudoval na taneční a společenský sál.

Případ komplikují znalecké posudky
Problém, zda je vyšší pohledávka Jaroslava Krtičky nebo ČSSD, komplikují také znalecké posudky. „Z nájemní smlouvy se výše nájemného zjistí jednoduše výpočtem, pokud je nyní nájemní smlouva neplatná, musí se to řešit znaleckým posudkem,“ řekl Tomáš Těmín. Na znaleckých posudcích jsou závislé oba nároky, jenže znalci se ve svých hodnoceních výrazně liší. Jen v řízení, které ve čtvrtek řešil Okresní soud v Hradci Králové, jde už o čtvrtý posudek. „Oscilujeme od 3,5 milionu do 7,9 milionu korun. Pak se v tom má soud vyznat,“ podotkl Martin Vlk.