Minulý týden oznámil primátor Alexandr Hrabálek (ODS), že prvním bodem nadcházejícího zastupitelstva bude volba nového náměstka. ODS brzy na to oznámila, že sama na post náměstka navrhne předsedu svého zastupitelského klubu Martina Soukupa. Ten už ve funkci náměstka strávil v minulosti 12 let. Své šance na zvolení odhaduje na 50 procent. ODS zároveň nabídla post náměstka i opozičním stranám. „Ať se sejde do volby několik kandidátů, některý z nich pak podporu může dostat a začít pracovat. Vedení města nemůže dále fungovat v neúplném složení. Tento stav nikomu neprospívá,“ řekl Deníku Soukup.

Politolog Jan Květina.
Politolog Květina: V Hradci se ODS bojí kousnout do kyselého jablka

Se svým vlastním kandidátem poněkud překvapivě přišlo i hnutí ANO, které ve vedení města s občanskými demokraty spolupracuje. „I my půjdeme se svým nominantem. Na místo náměstka budeme navrhovat Andreu Turkovou, ale o víkendu budeme o tomto kroku ještě jednat,“ potvrdila 1. náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

Dvě nejsilnější opoziční strany HDK a Piráti svého kandidáta nepostaví. Podporu pro Soukupa či Turkovou vylučují. „Podporu pro své kandidáty budou muset hledat jinde,“ uvedla Pavlína Springerová (HDK). Předseda zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal si postěžoval, že o nabídce navrhnout kandidáta se dozvěděl pouze z médií. „Nicméně navrhnout jiného zastupitele může kdokoliv ze zastupitelstva. Není to tak, že je dobrou vůlí ODS a ANO, že umožní opozici někoho nominovat," vysvětlil Dohnal.

Foto: Archiv Milionu Chvilek HK
Na politiky vytváříme obrovský tlak. Dobře vědí, že je sledujeme, říká Severová

Přesto se zdá, že i na straně opozice se přece jen jeden kandidát na uvolněný post náměstka primátora najde. Tři měsíce po svém odvolání se o návrat zřejmě pokusí Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). „Jednoznačně o tom uvažujeme. Byl jsem osloven i lidmi z jiných stran. Osobně bych byl rád, kdyby těch změn ve vedení města bylo víc,“ řekl Deníku Hanousek, kterého zastupitelé z funkce odvolali na konci února nejtěsnější možnou většinou 19 hlasů. Kromě zastupitelů ODS a ANO o tom rozhodli i zástupci KSČM. Ti dost možná budou mít rozhodující slovo i tentokrát. Bez jejich podpory totiž pravděpodobně nezíská většinu žádný ze tří zmíněných kandidátů.