„Máme bohaté původní interiéry, náš zámek skutečně připomíná tu pravou Anglii, proto se o našem zámku hovoří jako o kousku Anglie ve východních Čechách a také jsme blízko Prahy, což filmařům vyhovuje,“ vysvětluje oblíbenost památky z poloviny 19. století ve filmové branži kastelán Martin Rejman.

Desítky natáčení ale zažil hlavně zdejší správce depozitáře Petr Nosek. Na Hrádku je zaměstnaný 35 let: „První natáčení, to bylo nezapomenutelné. Bylo to hned první rok, co jsem nastoupil. Američané tady v zimě točili film Vlci z Willoughby Chase. Produkce chtěla točit na sněhu, dlouho to vypadalo špatně a už jsme vymýšleli varianty, jak zámek zabílíme. Nakonec se dva dny před začátkem natáčení ochladilo a napadlo asi 30 centimetrů sněhu. Filmaři jásali a trvali na tom, aby sníh zůstal nepošlapaný. Jenže v první den natáčení byl zámek vykradený, měli jsem tady současně filmaře i policii a sníh vzal rychle za své,“ vzpomíná 55letý muž.

Jihovýchodní cíp parkoviště u koupaliště Flošna nechá město upravit tak, aby na ně už nadále nákladní auta nebo autobusy nemohly.
Hradec během srpna uzavře pro kamiony parkoviště u Flošny

Filmaři točí nejčastěji v Rytířském nebo Zlatém sálu, na dubovém schodišti. Ale točilo se několikrát i v kuchyni. Právě ve Zlatém sálu točil i Johny Depp, asi největší hvězda, která si na Hrádku stoupla před kameru. Bylo to před 20 lety v historickém trilleru Z pekla. Petr Nosek přiznává, že se s herci příliš nepotkává: „Pokud tady jsou opravdu velké hvězdy, tak je vidíme, až když se točí záběr. Pak se odeberou do svého zázemí, do styku tak moc nepřijdeme.“

Rád ale vzpomíná na francouzskou hvězdu Bruno Cremera, tedy seriálového komisaře Maigreta. „To bylo poměrně dlouhé natáčení, trvalo skoro tři týdny. Ale podobně dlouho se tady točila i Andělská tvář,“ říká muž, který během filmování nemá čas číhat na hvězdy stříbrného plátna. Jako správce depozitáře hlavně hlídá, aby během točení zámek nedošel úhoně. „Není čas na vysvětlování, že nám reflektor propaluje obraz, někdy je potřeba houknout,“ připomíná jinak pohodový Petr Nosek. Hrádek je sice relativně mladá památka, ale i 165 let po dokončení vypadá prakticky tak, jak ho architekt Karel Fischer navrhl a to včetně vzácných interiérů. „Někdy produkce chtějí zasahovat do interiéru, ty se samozřejmě uzpůsobují. Záleží na domluvě, kam až můžeme zajít, občas potřebují chtějí třeba jiný lustr, musíme zvážit, jestli to je možné,“ vysvětluje.

V parku se točil také ve své době nejdražší film české historie – Tmavomodrý svět, ve kterém cvičili Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser a Kryštof Hádek vzdušné souboje coby piloti královského letectva na bicyklech. „Tam lidé Hrádek poznávají, byť mu filmaři v postprodukci přidali jednu věžičku,“ usmívá se Petr Hynek.

Volby.
V Hradci kandiduje do zastupitelstva 16 stran a hnutí

Filmová sláva láká do Nechanic i nové návštěvníky zámku. Nejvíc ale podle správce pomáhají televizní reportáže. Třeba Toulavá kamera. „K návštěvě zámku naposledy inspirovaly lidi Skryté skvosty s Jaroslavem Pleslem. Ostatně během prohlídek upozorňujeme na to, co se kde točilo. Ale nejvíc asi návštěvnost stoupla po odvysílání soutěže O poklad Anežky České, snad o čtvrtinu,“ vzpomíná muž, který na Hrádku začínal jako průvodce. Právě na natáčení s Markem Ebenem na přelomu tisíciletí vzpomíná nejraději: „Byla tady bezvadná atmosféra. Ty dva dny utekly, ani nevím jak.“

Někdy je potřeba zámek kvůli filmování uzavřít. To se pak odrazí i na ceně, kterou produkce za pronájem památky platí. „Je to hrozně různorodé, podle rozsahu, jaké chtějí prostory. Když to zjednoduším, tak je to od 40 do 80 tisíc korun za den,“ počítá kastelán Martin Rejman.

Milenec lady Chatterleyové, francouzský seriál Korunované hlavy, Kronika mladého Indiana Jonese, Dobrodružství kriminalistiky, reklamy a třeba i filmový klip – vyjmenovat vše je snad nemožné. Někdy během natáčení daly o sobě vědět i nadpřirozené síly, které k zámkům a hradům tak nějak patří.

„Když se v noci točila svatba v Andělské tváři , tak odbyla půlnoc a najednou zhasly lampy. Nastalo běhání a hledání problému. A když pak odbyla jedna hodina, tak se vše opět samo rozsvítilo,“ připomíná Petr Nosek tajemnou historku. Divy a kouzla patří spíš k pohádkám a ty tady v poslední době točí třeba Česká televize. Právě kvůli natáčení té letošní vánoční bude Hrádek u Nechanic poslední týden v červenci, od 25. do 31. 7., pro návštěvníky uzavřený.