Hokejová smetánka se bude sjíždět po přesunu HC Mountfield z Českých Budějovic do východočeské metropole. Na místním stadionu se bude hrát soutěž velkých peněz.

Hokejisté jsou totiž ta elita, fotbalisté se s nimi (s výjimkou pražské Sparty a v posledních třech letech tolik úspěšné Plzně) vůbec nemohou poměřovat.

„Platy v extralize a fotbalové lize? To jsme jinde," připouští Jan Nezmar, sportovní ředitel fotbalového Liberce,  bývalý skvělý útočník a člen ceněného Klubu kanonýrů, spolku, do nějž patří hráči, kteří nasázeli v první lize více než sto gólů.

HC Mountfield: 
Mzdy šly dolů

Důkaz je jasný – vloni byl vypočítán průměrný základní plat extraligového hokejisty, 140 tisíc korun měsíčně. „Ano,  tato částka by mohla odpovídat," reagoval ředitel extraligy Josef Řezníček, někdejší špičkový obránce.

Jak se k tomuto číslu došlo? Hokejisté začali platit pokuty za nafilmované pády, z platu jim je po takovém prohřešku strháváno deset procent.

Podle výše sankcí pak bylo možné dojít k průměrnému platu. Pokutu totiž platila velmi reprezentativní skupina hráčů – reprezentanti ze špičkových celků i mladíci z méně zámožných klubů.

To je však pouze základní mzda, s prémiemi si hokejisté přijdou na větší peníze. „Špičkoví hráči berou tři až čtyři miliony korun hrubého ročně," přiznal Petr Ton, bývalý reprezentant a nynější kanonýr pražské Sparty.

Jak jsou na tom hráči Mountfieldu, týmu, jež bude působit na hradeckém ledě? „Hráči se museli v poslední době uskromnit, platy šly dolů," říká člověk, který zná dobře poměry v klubu.

V praxi to znamená výrazný pokles: Jsou případy, kdy hokejista musel ustoupit ze „základu" dvě stě tisíc měsíčně na sto dvacet tisíc. Ale pozor, to se netýká největších hvězd, spíše pěšáků!

I to je však v porovnání 
s fotbalem pořád vysoké číslo (opět s výjimkou Sparty a částečně Plzně), například 
v Hradci je podle odhadů nejvyšší základní plat šedesát tisíc. Většina hráčů pak bere 
dvacet až třicet tisíc.

Hokejisté Mountfieldu na tom budou lépe, i když  si podle všeho znovu pohorší. Rozpočet klubu se totiž po přesunu sníží z necelých sto milionů na částku kolem šedesáti milionů.