Hasič není zaměstnání, ale poslání. To tvrdí většina z nich. Neustále nasazují životy kvůli druhým, kteří jsou v ohrožení ohněm či obětí autonehody.

Každoročně se v Hradci Králové pořádá Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu. Letos se závodníci sešli již po sedmatřicáté. „Memoriál vznikl v roce 1975 na počest dvou příslušníků krajského veřejného požárního útvaru, kteří zahynuli při výkonu služby. Při likvidaci požáru došlo k výbuchu tlakových lahví a oba byli smrtelně zraněni,“ připomněl velitel Centra požárního sportu Pavel Marschal.

Soutěž nebyla za celou dobu nikdy přerušena a je tedy druhou nejstarší soutěží v republice po klasickém mistrovství republiky Hasičského záchranného sboru, který se pořádá také každoročně.

V letošním ročníku startuje celkem 146 závodníků z celé republiky. „Do Hradce přijela hasičská špička, protože je před mistrovstvím světa v požárním sportu, které se bude konat v Německu. Účastníci si tedy potřebují ověřit formu a jsou tady přítomni také reprezentační trenéři, kteří stanovují nominaci nejlepších závodníků,“ dodal Pavel Marschal.

Memoriál je rozdělen na dvě soutěže. Běh na sto metrů s překážkami, kde musí závodník překonat zeď, přeběhnout lávku a spojit hadice s rozdělovačem. Druhou disciplínou je výstup na cvičnou věž. V obou kategoriích dostanou vítězové putovní pohár.

„Požárnímu sportu se věnuji od malička. Trénujeme v práci a ve svém volnu chodíme běhat na stadion. Účastním se memoriálu už deset let a je to jedna z nejlepších soutěží, které se pořádají,“ uvedl Pavel Abrhám z Uherského Hradiště.

Ve světě jsou v požárním sportu zatím nejlepší ruští hasiči. „Pravidelně vozíme ze světových mistrovství medaile. V kolektivních disciplínách jsme mistři světa a taktéž ve štafetě. V individuálních odvětvích dominují Rusové, ale naši hasiči s nimi běhají finále, takže se jim přibližujeme a nemáme se za co stydět,“ vysvětlil Pavel Marschal. Na rozdíl od Rusů, kteří jsou profesionální sportovci, v České republice soutěží hasiči, kteří normálně slouží a jezdí k zásahům.

Soutěž osobní návštěvou podpořil i hradecký primátor Zdeněk Fink. „Hasiči jsou určitě potřeba a kdo sportuje, dělá dobře. Jestli se zabývá hasičským nebo jiným sportem, je jedno, hlavně když se mladí lidé hýbou. Město Hradec Králové hodně podporuje dobrovolné hasiče, kteří mají hlavně na vesnicích nezastupitelnou funkci,“ řekl Deníku primátor Fink.

Historie vzniku memoriálu

Osmnáctého července 1973 kolem 14. hodiny byl z podniku Československé automobilové opravny Hradec Králové v Hořické ulici oznámen požár autogenní soupravy. Na místo případu vyjela jednotka Krajského veřejného požárního útvaru Hradec Králové s dvěma CAS 25 o síle 1 + 8. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že uvnitř dílny se nachází silně zahřátá acetylenová láhev ze svářecí soupravy. Velitel směny František Adamec rozhodl nasadit jeden B proud na ochlazování láhve. Asi deset minut po zahájení ochlazování došlo k roztržení acetylenové láhve. Vytrženou příchytkou, která mu utrhla dolní končetinu, byl na místě usmrcen příslušník Josef Romportl, který láhev ze vzdálenosti pěti metrů ochlazoval z úkrytu za kabinou nákladního vozidla. Výbuchem došlo i k vytržení kyslíkové láhve, kterou byl ve vzdálenosti asi dvanácti metrů zraněn v obličejové části Vlastimil Málek, jenž zemřel o den později v nemocnici.

Převzato z knihy Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu.
Výsledky

Běh na 100 metrů s překážkami
1. místo - Jakub Paulíček, SDH Široký Důl
2. místo - David Grůza, SDH Chodov
3. místo - Jindřich Harasimovič, HZS Plzeňského kraje

Výstup do 4. podlaží cvičné věže
1. místo - Václav Novotný, HZS Královéhradeckého kraje
2. místo - Jan Hopp, HZS hl. města Prahy
3. místo - Jaroslav Hrdlička, HZS Plzeňského kraje

Výstup do 4. podlaží cvičné věže v kategorii nad 40 let
1. místo - Zbyněk Hradil, HZS Olomouckého kraje
2. místo - Pavel Sloup, HZS Plzeňského kraje
3. místo - Martin Šesták, HZS Zlínského kraje